Satışı İhracatla ikiye Çıkarmayı Hedefliyor

Satışı İhracatla ikiye Çıkarmayı Hedefliyor

Votorantim Çimento Sivas fabrikasının 140 milyon euroluk modernizasyon ile kapasitesi yüzde 40 artırıldı. Kapasite artışı ile ürün çeşitliliğinin arttığını belirten Sivas Çimento Fabrikası Genel Müdürü Yusuf Yenigün, 2018 yılında ihracatla satış rakamlarını ikiye katlamayı hedeflediklerini ifade ediyor.   

SİVAS'ta temelleri 1938 yılında atılan ve 1943 yılında hizmete giren Çimento Fabrikası, Brezilyalı VotorantimCimentos'un 140 milyon euro yatırımıyla yenilenerek kapasitesini yüzde 40 artırdı. Fabrika ilk ihracatını da ekim ayında Rusya'ya gerçekleştirdi.

Dünyanın en büyük 7'inci çimento üreticisi olan Brezilya merkezli Votorantim Cimentos'un Amerika kıtası dışındaki en büyük yatırımı yaptığı Sivas'taki mevcut fabrika alanına yeni çimento fabrikası inşa etti. Yeni fabrikanın 2015 yılı Mayıs ayında başlayan inşaat çalışması yaklaşık 22 ay sürdü. Yaklaşık bin çalışanın yer aldığı proje tamamlanarak üretim çalışmaları başladı. İnşaat esnasında ise eski hat da çimento üretimine devam etti. İlk olarak 1992 yılında özelleştirilen fabrika, 2015 yılında Votorantim Cimentos bünyesine geçti. Şu anda 140 kişinin kadrolu olarak istihdam edildiği tesiste taşeronlarla birlikte bu 250 kişi çalışıyor.

Haberin Tamamı ST Proses Otomasyonu Dergisi'nin Mart 2018 Sayısında