Almanya Enerji Politikasında Değişikliğe Gidiyor

Almanya Enerji Politikasında Değişikliğe Gidiyor

Yapılarda Güvenlik ve Konfor Duvarla Başlar” etkinliği için İstanbul’a gelen Almanya Tuğlacılar Derneği Başkanı Dr. Dieter Figge, Almanya’nın 2020 yılı itibariyle enerji kullanımında değişikliğe gitmeye hazırlandığını açıkladı. Almanya’da gaz ve petrol ile ısınma devrinin iki yıl içinde sonlanacağını belirten Figge, binalarda kullanılan yapı malzemelerinin daha büyük önem taşıdığını söyledi. 

Almanya Tuğlacılar Derneği Başkanı Dr. Dieter Figge, küresel ısınma karşısında yapıların değişim göstermek zorunda olduğunu belirtti. Almanya’nın iki yıl içinde petrol ve gaz ile çalışan ısınma ürünlerini kullanmayı bırakacağını açıklayan Figge, bu yüzden başta tuğla olmak üzere ısıyı içeride tutan yapı malzemelerinin çok daha fazla kullanılmaya başlayacağını söyledi. Türkiye ekonomisinde enerji harcamalarının fazla yer tutması nedeniyle ısı yalıtımına daha fazla önem verilmesi gerektiğinin altını çizen Figge, buna rağmen yeni binalardaki tuğla kullanım oranlarının yetersiz olmasına anlam veremediğini belirtti. Almanya, Belçika ve Hollanda gibi Avrupa ülkelerinde tuğla kullanım oranlarının yüzde 45-48 aralığında olduğunu söyleyen Figge, “Açıkçası, inşaatın fazla olduğu Türkiye’de oranların daha yüksek olmasını bekliyordum. Çünkü tuğlanın anavatanı burasıdır, Mezopotamya’dır.” dedi.

Yeni Yapılar Birer Kimyasal Kutuya Dönüşüyor

Konuşmasında tuğlanın anne kucağı kadar sıcak ve samimi olduğunu söyleyen Figge, “Tuğla aynı zamanda içindeki kil nedeniyle neredeyse yenilebilecek kadar doğaldır. Ancak yapı üreticileri içinde petrol, plastik türevleri olan malzemeleri daha fazla tercih ediyorlar. Ortaya çıkan yapılar yani evlerimiz, ofislerimiz doğallıktan uzak, kimyasal kutulara dönüşüyor” uyarısında bulundu.

Ülke Ekonomisi için Tuğla Teşvik Edilmeli

Yüksek yapılarda basınç gücü nedeniyle betonun tercih edildiğine değinen Figge, 10 kata kadar olan yapılarda tuğla kullanımının teşvik edilmesinin ülkelerin ekonomilerine olumlu yönde yansıyacağını işaret etti. Tuğlanın geleneksel değil modern bir yapı malzemesi olduğunu da belirten Dr. Figge, Türkiye’nin sahip olduğu toprak kalitesine vurgu yaparak, “Türkler geçmişten gelen el sanatı becerileriyle tuğlayı oldukça başarılı yorumluyor.” dedi.