RFID Teknolojisiyle Verimli Otomotiv Üretimi

RFID Teknolojisiyle Verimli Otomotiv Üretimi

Neckarsulm'daki Audi A8'in üretiminde sürekli kablosuz kimlik tanılama çözümüyle arabanın tam da müşterinin siparişini verirken olmasını istediği gibi üretilmesini sağlamak mümkün oluyor. 

Her şey bir metal parçasıyla başlıyor. Gövde bölümünde, aracın arka kısmı müşterinin özel siparişinin oluşturulmasında ilk adımı temsil ediyor. Araba uzun bir sürenin sonunda adım adım şekil almaya başlıyor. Boyahanede biraz zaman geçirdikten sonra, işte burada arabalara fazla ilgi duymayanların dahi görebileceği kişisel dokunuşların zamanı – ateşli bir kırmızı, derin bir siyah, ya da belki de gece mavisi. Ama göz alıcı bir boya uygulanmasa bile, Audi A8 her müşterinin hayallerini gerçeğe dönüştürebilecek çok sayıda kişiselleştirilebilir tasarıma göre üretilebiliyor.

Gövde bölümünden yeni aracın ilk seyahatine kadarki sürede aşılması gereken yolun oldukça uzun olduğunu kabul etmek gerekli. Arabanın tam da müşterinin siparişini verirken olmasını istediği gibi üretilmesini sağlamak için bu yolda pek çok noktada kontrollerin yapılması gerekiyor. Audi, Alman şehri Neckarsulm'da bu sorunu tesislerinde gerçekleştirilen tüm işlemleri kapsayan bir RFID tabanlı kimlik tanılama çözümünün yardımıyla çözüme kavuşturuyor. Audi A8'in 2017 yılında piyasaya sürülen en son modelinin üretim hattında, sensör üreticisi SICK'in ürettiği UHF RFID okuma/yazma cihazları yoğun bir çalışma halinde. Bu cihazlar üretim sürecinin her adımında araçların üzerindeki pasif RFID etiketlerini güvenilir bir şekilde teşhis edebiliyor.

Haberin Tamamı ST Otomasyon Dergisi'nin Mart 2018 Sayısında