Mesleki Yeterlilik Sınavlarına Hazırlıkta Yeni Adım

Mesleki Yeterlilik Sınavlarına Hazırlıkta Yeni Adım

Klasik teorik ve uygulamalı eğitimlerin yerini Online Video Eğitim alıyor. Hemen her alanda yaygınlaşan uzaktan eğitim, bireylerin yaşamından zaman çalmadan başarı için çözüm oldu.

Belgeli işçi çalıştırma zorunluluğu olan meslekler için hazırlanan Online Video Eğitim sistemleri de, işverene ve adaya rahat nefes aldıracak. 

İşveren, çalışanlarını belgelendirebilmek için sınava öncesi hazırlık eğitimi ile artık iş gücü kaybı yaşamayacak; çalışanlar akıllı cihazlardan, bilgisayardan, istediği yerde istediği zaman sınava hazırlanacak. Tamamen kolay kullanım prensibine göre hazırlanmış, Mesleki Yeterlilik Sınav formatına uygun eğitimler ile ilk sınavda başarı hedefleniyor. 

İşçi ve İşveren için işgücü kaybını engelleyen, sadece sınavlarda başarılı olan adayın sınav ücretlerini geri alabileceği üstelik her belgeli çalışan için 54 aylık SGK prim desteği hak edebileceği göz önüne alınırsa, sınavlara Online Video Eğitim ile iş gücü kaybı yaşamadan hazırlanmak çok verimli bir yöntem olarak ortaya çıkıyor.

Mesleki Yeterlilik Akademisi (MYA) de bu alanda çalışan, yeterlilik sınavlarına hazırlık için iddialı yazılımı geliştiren Berk Medyanın bir kuruluşu. 

Kurucu Genel Müdürü, Muhammet Öztürk ile konuştuk;

Merhaba Sn. Öztürk. Kısaca sizi tanıyalım

Şehit Kemal Endüstri Teknik Lisesinde ve İnönü üniversitesinde bilgisayar programcılığı bölümünden mezun oldum.14 yıldır Medya, Yazılım ve Prodüksiyon alanlarında ilk işe başladığım günkü heyecanım ile çalışmalarımı sürdürüyorum. Mesleki yeterlilik merkezinde uzun yıllar çalıştıktan sonra Berk Medya şirketini kurdum. 20 kişilik alanlarında uzman güzide bir ekip ile MYA projesini 1.5 yılda tamamladım. İş gücü kaybını engelleyen ve işverene bir çok teşvikin yolunu açan MYA  projesi ülke ekonomisine ciddi bir katkı sağlayacağı inancındayım. Ayrıca nitelikli işçi, iş kazalarının önlenmesi açısından da önemli.

Bu sınavlar için eğitim sistemi hazırlama fikri nasıl doğdu? 

Mesleki Yeterlilik eğitim ve sınav hizmetleri veren bir kurumda 4 Yıllık deneyime sahibim. İşçilerin bu sınavlara hazırlanmak için zaman kaybettiklerini, işverenin bundan işgücü kaybı yaşadığını ve yanı sıra 3 giriş hakkı olan sınavlarda yine zaman ve para kaybı yaşandığını gözlemledim. 5544 sayılı Kanun gereğince de belgesiz işçi çalıştırmanın, işverene yüklediği bir cezai yaptırım var. Bir yazılım geliştirerek hem işgünü kaybı ve hem de para kaybını bu yolla engelleyebileceğimizi düşündüm. Yazılım böyle doğdu ve gelişti.

Yazılımın ne özelliği var?

M Ana fikir, basit olması; yani ekranlar üzerinde böyle bir sistem öneriyorsanız, bir çocuğun bile kullanabileceği sadelikte ve anlaşılır olması gerekiyor. Biz de bu prensipten hareket ettik ve işçinin basit yönergelerle tüm bilgiye kolayca ulaşmasını sağladık. Hazırlanan eğitimler, MYK nun sınav yapısına göre ve nitelikli eğitmenlerle, görsel unsurlarla green box stüdyo ortamında akıllı tahta teknolojisi ile hazırlandı.

Eğitimin içeriğinden biraz daha söz eder misiniz?

M  Şimdilik başvuruların yaklaşık yüzde yetmişini kapsayan  15 meslek dalında 118 eğitim seti ve 748’den fazla videodan oluşan platformda, mesleğe göre, işçi tek tuşla sisteme giriş yapıyor, eğitmen akıllı tahta üzerinde anlatımı yapıyor. Aday videoyu ileri geri tekrar izleyebiliyor, sorular sorabiliyor, doküman indirebiliyor. Daha da önemlisi kendi ekranından kolayca ne kadar ilerlediğini denetleyebiliyor. İşveren de kendi ekranından adayların ne kadar ilerleyebildiğini yani hangi aşamada olduğunu izliyor; kurumsal olarak da faturalandırma vb. bütün işlemlerini takip edebiliyor; çok yönlü ama kesinlikle çok basit kullanılabilen bir sistem. 

Berk Medya sadece bu alanda mı eğitimler üretiyor?

Berk Medyanın çalışma alanı çok daha geniş; tanıtım projeleri, Green box teknolojisi ve nitelikli donanımla stüdyo ve açık hava drone çekimleri, sosyal medya yönetimi, internet siteleri hazırlama gibi birçok alanda çalışıyoruz. Eğitimler konusundaki deneyimimizle - üniversiteler de dahil-  Uzaktan Eğitim Sistem yazılımı ve green box stdüyoda akıllı tahta teknolojisi ile video eğitim çekim ve montaj gibi anahtar teslim projeler üretiyoruz. MYA, Berk Medyanın değerli ürünlerinden biri sadece.