İstanbul Karbon Zirvesi’nden Ödül

İstanbul Karbon Zirvesi’nden Ödül

Türkiye’de kimya sektörünün öncü isimlerinden Polisan Holding, Uluslararası Emisyon Ticareti ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının desteğinde,  Türkiye Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği(SÜT-D) tarafından gerçekleştirilen “5. İstanbul Karbon Zirvesi”nde, “İklim Değişikliği ile Mücadelede Küresel Standartlarla Sürdürülebilirlik” ödülünü aldı.

Polisan Holding, 1997 yılında CEFIC (EuropeanChemicalIndustryCouncil) üyesi Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği’nin (TKSD) Üçlü Sorumluluk Taahhüt Programı’nın parçası olarak başlattığı sürdürülebilirlik yolculuğunu her yıl yeni standartlarla daha sağlam adımlarla sürdürüyor.

Ulusal ve uluslararası alanda şeffaflık ve karşılaştırılabilirlik sağlayan dinamik araçları kullanmak ve sistematik bakış açısı ile bilimsel, teknik ve deneysel çalışmaların kesinleşmiş sonuçlarını esas almak prensibiyle küresel standartlarla çalışmalarını yürüten Polisan Holding, bünyesindeki üç şirketinde son dört yılda üretilen ürün/elleçlenen ürün başına karbon üretimini yüzde 30 azalttı.

Polisan Holding şirketlerinde enerji, laboratuvar akreditasyonu, bilgi güvenliği, kalite, çevre,sağlık emniyet,müşteri ilişkileri gibi birçok Uluslararası Standartlarla faaliyetler yürütülüyor.ISO 14064 Standardı ve Sera Gazı Protokolü (GHG) doğrultusunda karbon ayakizini ölçüyor, ISO 14040-44 serisi ile bazı ürünlerinde yaşam döngüsü değerlendirmesi (LCA-Life CycleAssessment) yapıyor. ISO 14025 Standardına uygun detaylı ürün ve ürünle ilgili çevresel etkileri içeren çevresel beyanları ve 4 ürününe Tip 3 çevre etiketleri bulunuyor. Geçtiğimiz yıl İngiltere merkezli ve Türkiye’de Sabancı Üniversitesi  Kurumsal Yönetim Forumu’nun yürütücülüğünü üstlendiği uluslararası raporlama sistemi olan CDP Karbon Saydamlık Projesi’ne dahil oldu. Yanı sıra, son 3 yıldır GRI G4 uyumlu Sürdürülebilirlik Raporlaması yapmakta olup geçen yıl Türkiye’deki  raporlama yapan 74 şirket arasında oldu. Şu anda, Borsa İstanbul’da işlem gören ve kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst seviyede olan şirketlerin yer aldığı Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer alan  44 şirketten biridir.

YEŞİL YENİ BOYA FABRİKASI

Polisan Kansai Boya güncel teknolojilerle tam otomasyonlu olarak kurulmakta olan yeni üretim tesisi ve idari binaları da dünyanın en önemli yeşil bina sertifikalarından biri olarak kabul edilen LEED standartlarına uygun projelendirildi, Amerikan Yeşil Bina Konseyi’ne(USG)sertifikasyon süreci için başvuru yapılmıştır.