Cloud ve Mobil teknolojileri Güvenli Bir Şekilde Kullanın

Cloud ve Mobil teknolojileri Güvenli Bir Şekilde Kullanın

Yeni network tasarım rehberi şirketlerin endüstriyel IoT’nin faydalarını fark etmelerini ve bunu en başarılı endüstriyel güvenlik uygulamalarını kullanarak yapmalarını sağlar.

Operatörün kaliteyi iPad üzerinden kontrol etmesi veya yöneticilerin farklı fabrikaların üretimini karşılaştırması olsun, mobil ve cloud bağlantı artık endüstriyel operasyonların yeni normali. Fakat bu yeni bağlantılar, ürün tariflerini çalmak veya bir tesisin kontrolünü ele geçirmek gibi kötü niyetli siber saldırılar sırasında kullanılabiliyor.

Rockwell Automation ve Cisco’nun yayınladığı yeni network tasarım rehberi, şirketlerin en başarılı güvenlik uygulamalarını kullanarak mobil aygıtları birbirlerine bağlamalarına ve uçtan uca cloud bağlantısallığı kullanmalarına yardımcı olur. 

Rehber şirketlere kablolu ve kablosuz ağ yapılarında cloud ve mobil endüstriyel IoT çözümlerinin en başarılı uygulamalarını sunuyor. Bu ücretsiz kaynak Birleşik Tesis Genelinde Ethernet (Converged Plantwide Ethernet- CPwE) programının son eklentisi. 

Güvenli Mobil Bağlantılar

Yeni Kimlik ve Mobilite Hizmetleri rehberi, şirketlerin mobil aygıtları, güvenlik risklerini yönetecek şekilde bağlamasına yardımcı oluyor. Cisco ISE platformunu temel alan rehber, mobil bağlantıları üç seviyede – aygıt, uygulama ve kullanıcı -  kimlik belirleme, yetkilendirme ve duruş sayesinde endüstriyel güvenliği destekler. Rehber ayrıca kullanıcıların birleşik ve özerk WLAN mimarileri kurmalarına ve self-servis kablosuz erişimi yönetmelerine yardımcı olur. 

Rockwell Automation küresel teknoloji ve iş geliştirme Müdürü Gregory Wilcox “Mobil aygıtlar üretimi nasıl gördüğümüzü ve yönetme şeklimizi değiştiriyor” dedi ve şu değerlendirmeyi yaptı: “İşçiler ekipmandan uzak olsalar bile daha iyi üretim kararları verebilmek için tabletlerinden analitik verilere erişim sağlıyor. Rockwell Automation’ın sunduğu FactoryTalk TeamONE mobil uygulaması gibi inovasyonları akıllı telefonları aracılığıyla işbirliği yapmak için kullanıyorlar. Kimlik ve Mobilite Hizmetleri rehberi güçlü bir güvenlikten ödün vermeden bu yetkinliklerin gerçeğe dönüşmesine yardımcı oluyor.”

Cloud’a bağlan

Yeni Cloud Connectivity kılavuzu, FactoryTalk Analytics for Machines gibi, fabrikadan bulut tabanlı uygulamalara daha güvenli bir bağlantı kurmak için FactoryTalk Cloud ağ geçidinin kullanılmasına yönelik rehberlik sağlar. Bu uçtan uca bağlantı, uzaktan izleme ve destek gibi yetkinliklerin kullanılması için şarttır. Tasarım kılavuzu, küçük ve büyük ölçekli şirketler için dikkate alınması gereken çeşitli güvenlik önlemlerini ele almaktadır.

Cisco, Endüstriyel Çözümler Grubu kıdemli direktörü Todd Gurela “Endüstriyel şirketler bazen verinin cloud’a gitmesi için gereken yolu inşa etmeye odaklanıyor ve bu sırada çok kritik güvenlik ihtiyaçlarını gözden kaçırabiliyor” dedi ve şu değerlendirmeyi yaptı: 

“Cloud Connectivity tasarım rehberi, şirketlerin hem veri yollarını hem de tesis ağını siber tehditlere karşı korurken uçtan uca bulut bağlantısı kurmasına yardımcı olacak” dedi.

Endüstriyel Güvenliği Güçlendirin

Rockwell Automation ve Cisco da son zamanlarda CPwE endüstriyel güvenlik tasarım rehberini genişletti.

Yeni Endüstriyel Güvenlik Duvarı rehberi, endüstriyel güvenlik duvarları için çeşitli kullanım durumları sağlar ve uygulama gereksinimlerini, teknolojileri ve tasarım hususlarını ele alır. Örneğin, makine üreticileri, fabrika genelinde trafiğin makinelerinin performansını kesintiye uğratmasını önlemek için güvenlik duvarlarının nasıl kullanılacağını öğrenebilir.

Daha önce piyasaya sürülen Industrial Demilitarized Zone (Endüstriyel Silahsızlandırılmış Bölge - IDMZ) rehberi, Rockwell Automation'dan FactoryTalk VantagePoint ve FactoryTalk ViewPoint yazılımlarını kullanmak için yeni uygulamalarla güncellendi.

CPwE içeriği, endüstriyel operasyonların ölçeklenebilir, güvenilir, güvenli ve geleceğe hazır, tesis geneli bir endüstriyel ağ altyapısını tasarlamasına ve dağıtmasına yardımcı olmayı amaçlar. Bütünsel ve çeşitli çok katmanlı bir yaklaşım uygulayan CPwE endüstriyel güvenlik çerçevesi, IEC-62443 ve NIST 800-82 gibi endüstriyel güvenlik standartlarına uyumludur. CPwE testi ve doğrulaması, Cisco Valide Design (CVD) ve Cisco Reference Design (CRD) metodolojilerini takip eder.

Cisco, Rockwell Automation PartnerNetwork programının bir Stratejik Ortaklık üyesidir. İki şirket, tesis ve şirket arasındaki boşluğu, eğitim, ağ tasarımı ve ürünler yoluyla ortak bir ağ altyapısıyla köprülemek için birlikte çalışıyor.

Rockwell Automation ve Cisco, ağ güvenliği çözümlerini Almanya'nın Hannover kentinde 23-27 Nisan tarihleri arasında Hannover Messe 2018'de sergileyecek. Salon 6, G30 standında Cisco standını ziyaret edin.