PepsiCo Türkiye’den Çiftçilere Sürdürülebilir Tarım için Destek

PepsiCo Türkiye’den Çiftçilere Sürdürülebilir Tarım için Destek

Dünyanın en büyük tarım işletmelerinden biri olan PepsiCo, yeni nesil tarım teknolojilerini temel alan uygulamaları ile çiftçilere sürdürülebilir tarım konusunda destek oluyor.

Tarımsal ve çevresel sürdürülebilirlik vizyonuyla faaliyetlerine devam eden PepsiCo Türkiye, bu kapsamda hayata geçirdiği tarım uygulamaları ile çiftçilere birçok alanda verimlilik artışı sağlıyor. Dünyanın en büyük tarım işletmelerinden biri konumunda bulunan şirket, yürüttüğü tarım faaliyetlerinin de katkısıyla Türkiye’de dolaylı olarak 40 binden fazla kişiye istihdam imkanı veriyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan PepsiCo Türkiye Genel Müdürü Levent Yüksel, sürdürülebilir tarım konusundaki çalışmalarının tarım stratejilerinin temelini oluşturduğunu belirtirken “Tüm dünya için olduğu gibi ülkemiz açısından da kritik öneme sahip tarım sektöründe söz sahibi bir şirket olarak bu sektörü ve çiftçilerimizi desteklemeye ve beraber büyümeye devam edeceğiz. Hayata geçirdiğimiz tarım faaliyetleri ile sürdürülebilir bir ekosistem yaratarak çevreye karşı sorumluluğumuzu azami düzeye taşırken çiftçilerimize, verdikleri emeğin karşılığını en üst seviyede alabilmeleri için ürün verimini ve kaynak verimliliğini artırmaya yönelik her tür desteği sağlamaya çalışıyoruz.” dedi.

NET TARLA VERİMLERİ 1/3 ORANINDA ARTTI

Binden fazla çiftçiyle 24 şehirde, 3 bin 600 hektar alanda Türkiye’deki cipslik patates üretiminin yüzde 60’ını gerçekleştiren PepsiCo Türkiye, en güncel teknolojilerle donatılmış 7 depolama tesisiyle 120 bin ton patatesi depolayabiliyor. Toplamda 10 bin hektar üzerinde patates, mısır ve mısır irmiği üretimi yapan şirket, tarımı değer zincirinin çok önemli bir parçası olarak konumlandırıyor. Hayata geçirilen sürdürülebilir tarım konusundaki çalışmalarla 2010 senesinden başlayarak net tarla verimi 1/3 oranında artırıldı; depo fireleri 1/4 oranında azaltıldı; patates üretim alanlarında kullanılan düşük basınçlı sulama sistemlerinin artışı sayesinde ise sadece 2017 yılında yaklaşık 15 milyon ton su tasarrufu sağlandı. Böylece 2010 yılından beri birim patates üretimi için tüketilen su miktarı yarı yarıya azalırken tarımsal faaliyetleri kapsamında birim patates üretiminde salınan karbondioksit seviyesi de aynı oranda azaldı.

AGRO AKADEMİ İLE SON GELİŞMELER ÇİFTÇİLERLE BULUŞUYOR

Sahadaki uygulamaların yanı sıra çiftçilerin eğitimi konusunda da önemli çalışmalar yürüten PepsiCo Türkiye, her yıl tekrarlanan “AGRO Akademi” eğitimleri ile çiftçileri dünyanın en son gelişmeleri ile buluşturuyor. Bu sayede cipslik ve tohumluk patates üretiminde en iyi uygulamaları paylaşmayı hedefleyen şirket, çiftçilerle iletişimi artırarak, başarılı sonuçları kendilerine aktarıyor. AGRO Akademi kapsamında 13 yıldan bu yana 3 binden fazla üreticiye toplam 16 bin 650 saat eğitim verildi.