Güvenliğiniz İçin Kaçak Akım Koruma Röleleri

Güvenliğiniz İçin Kaçak Akım Koruma Röleleri

Panasonic Eco Solutions Türkiye tarafından sunulan VİKO kaçak akım koruma röleleri; güvenilir ve sağlam yapısıyla, sistemde ve elektrikli cihazlarda oluşabilecek kaçak akım riskine karşı önemli bir koruma görevi üstleniyor. 

Elektrikli cihazlarda ve devrede oluşabilecek kaçak akım, her zaman toprağa ulaşma eğilimindedir. Kaçak akıma doğrudan ya da dolaylı olarak maruz kalındığında, akım insan vücudundan geçerek ciddi bir elektrik şokuna neden olabilir. Kaçak akım şiddetine bağlı olarak, insan vücudunda doku yanıkları, kas spazmları, nefes alma zorluğu, kalp ritim bozukluğu, bilinç kaybı gibi durumlara sebebiyet verir. Akımın şiddeti arttıkça, maruz kalan canlıların hayatlarını kaybetmelerine sebep olabilir. Yaşam alanlarında oluşacak kaçak akım, insan hayatını tehdit eder ve yangın tehlikesi taşır. Bu nedenle güvenliğiniz için kaçak akım rölesi kullanılması son derece önemlidir. 

Kaçak akım koruma rölesinin görevi, yalıtım hatasından kaynaklanan kaçak akımı algılamak ve algılanan kaçak akımın belirli değerlerin üzerinde olması durumunda bağlı bulunduğu devreyi kesmektir. Kaçak akım röleleri devreye giren-çıkan akımın eşit olmadığı durumlarda, sistemdeki gerilim eşitsizliğinden kaynaklanan kaçağı algılamakta ve sorunsuz şekilde enerjiyi kesmektedir. 

Haberin Tamamı ST Elektrik-Enerji Dergisi'nin Haziran 2018 Sayısında