5 Eksenli Çoklu Görevlendirme Aralığını Genişletiyor

Yamazaki Mazak, standart olarak Siemens kontrollerine alışık müşterilerine uyum sağlamak için yaygın 5 eksenli işleme merkezleri VARIAXIS i-500 ve VARIAXIS i-600 için kontrol olanaklarını genişletti.

Siemens SINUMERIK 840D sl CNC kontrollü VARIAXIS i-500, çoklu yüzey işleme için tasarlanmış olup daha kısa bir süreç, yüksek hassasiyet ve benzersiz bir makina ergonomisi sunuyor. Makina, X, Y ve Z eksenlerinde 56/60/60 m/dak hızlı boşta hareket hızıyla birleşen 12,000 devir 22kW iş mili sayesinde üstün üretkenlik sağlıyor. Ayrıca VARIAXIS i-500 Siemens’in, 4,5 saniyelik çipten çipe takım değişimiyle 500 mmø'ye kadar bileşen işleyebilen büyük bir çalışma cebi bulunuyor. Siemens SINUMERIK 840D sl kontrolüyle kullanılabilen ikinci makina da VARIAXIS i-600’dür. Bu makinada ise 700 mmø ve maksimum 450 mm yüksekliğe kadar iş parçası işleyebilen sınıfının en büyük işleme cebi yer alıyor. 12.000 dev/dak yüksek hızlı ana iş mili ve X, Y ve Z eksenlerinde 60/60/56m/mm hızlı boşta hareket oranıyla hızlı kurulum ve daha kısa işlem süresi gerektiren mühendislik uygulamaları için ideal bir performans sağlıyor.

VARIAXIS i-600 Siemens, aynı zamanda tamamen döküm gövde yapısı ve köprü tipi konstrüksiyonun sağladığı inanılmaz hassaslık ile Y ekseni sarkması olmadan optimum sağlamlığı da garantiliyor. Gelişmiş konumlandırma hassasiyeti ve daha az sürtünme için helisel masuralı kam dişli teknolojisi ve doğrusal masuralı kızaklar kullanılıyor. İçten soğutmalı vidalı miller, yüksek hızda uzun süreli çalışma durumunda sabit işleme hassasiyeti sunuyor.

VARIAXIS i-600 Siemens’te aynı zamanda, ortam sıcaklığındaki değişimi algılayıp uyum sağlayan akıllı termal koruyucu da dahil olmak üzere hassaslığı sağlamak için otomatik olarak telafi işlemini gerçekleştiren bir dizi akıllı fonksiyon bulunuyor. Ayrıca makinada yüksek kalitede işlenmiş yüzey sağlamanın yanı sıra düşük takım ucu titreşimi ve düşük takım aşınması sağlamak için Aktif Titreşim Kontrolü (AVC) bulunmaktadır.