Ar-Ge Laboratuvarımızda Yenilikçi Ürünler Geliştiriyoruz

Ar-Ge Laboratuvarımızda Yenilikçi Ürünler Geliştiriyoruz

250 bin dolarlık yatırımla oluşturulan Ar-Ge laboratuvarımızda yenilikçi ürünler geliştiriyoruz ve önümüzdeki dönemde bu ürünleri tüketicimize sunmayı planlıyoruz. Ülkemizin önemli bir besini olan bulguru, sadece yemeklerin yanında değil, günün her saatinde tüketilebilecek bir forma sokmak en önemli hedeflerimizdendir. 

Bulgur ve bakliyat ürünleri, yeni ürün geliştirme açısından oldukça zor bir ürün grubudur. Fakat Duru Bulgur olarak geliştirdiğimiz 16 farklı bulgurumuzla sektörümüzde en çok ürün çeşitliliğine sahip firmayız. Tüketicilerin farklı beklentileri göz önüne alınarak geliştirdiğimiz ürünlerimizin çeşitli yemeklerde kullanılmasını hedefledik. Bu ürünlerin en başında tamamen firmamıza özgü olan “Başbaşı” geliyor. İlk başta pirinci, bulgura tercih eden çocuklar için geliştirdiğimiz bu ürün, kısa zamanda çok geniş bir kitle tarafından beğenildi. Tescili Duru Bulgur’a ait “Başbaşı Bulgur” şu anda tüm Türkiye’de ve pek çok dünya ülkesinde tüketiliyor. 

Eski buğdayların tekrar üretime kazandırılması ile ilgili üniversite ile sanayi iş birliği kapsamında yürüttüğümüz Ar-Ge çalışmalarımız bulunuyor. Bu bağlamda 2000 yıllık geçmişe sahip, kaliteli Ahmet Buğdayına yönelik projemiz devam ediyor, ilk etabı tamamlandı. Sıra ikinci etapta. Bulgur üretiminde de çok iyi sonuçlar veren bu buğday türünü tekrar sanayiye kazandırmayı hedefliyoruz. Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi ile ortaklaşa yürüttüğümüz bu projede genetik kalitesi korunarak, doğal melezleme yapılan ilk buğdaylar serada ilk filizlerini verdi. Ekim ayında toprakla buluşacak olan bu eski tohumlardan istenilen kalite alınırsa çiftçiye dağıtımı yapılacak. Bir sonraki aşamada ise Ahmet Buğdayını eken çiftçilerle sözleşmeli tarım yapma projemiz bulunuyor.  

Ürün geliştirilmesi dışında Duru Bulgur olarak, üretim hatlarının geliştirilmesi için de ciddi çalışmalar yapıyoruz. Renkli ayıraçlar dışında bulgur üretiminde kullandığımız makinelerin tamamı kendi bünyemizde üretilmektedir. Bünyemizde bulunan 30 kişilik atölye ekibimizle, bulgur üretiminin daha modern ve otomasyona dayalı olması için devamlı geliştirme çalışmaları yapıyoruz.