3D Yazıcılar Robot Maliyetlerini Değiştirecek mi?

Yatırım danışmanlığı şirketi ARK tarafından yapılan bir araştırmaya göre, endüstriyel robotların maliyeti 2025’e kadar yüzde 65 oranında düşecek. ARK, öğrenilebilen robot ve makinaların bu düşüşü tetikleyeceğini düşünüyor. Robotların maliyetinin azalması ile birlikte yeni endüstrilerde kullanılmaya başlayacağının da sinyallerini veriyor. Maliyetlerin düşmesiyle birlikte yepyeni robot kullanım alanları ortaya çıkacağı şüphesiz. Peki robot malzemelerinin fiyatları durağanken maliyetler nasıl düşebilir? Araştırma şirketine göre 3D yazıcılar, performanstan ödün vermeden, malzeme kullanımını ve ağırlığını önemli ölçüde azaltacak. Bakalım robot fiyatlarının 11 bin Dolar’ın altında olacağı öngörülen 2025 yılına kadar bizi neler bekliyor. 

* * *

 Üçüncüsü gerçekleşen Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi’nde ailemizi genişletiyoruz. Bu büyük aileye dahil olan firmalar 4-5-6 Ekim tarihinde çözümlerini katılımcılara anlatacak, üretim trendlerini paylaşacaklar. Herkes için faydalı olacağına inandığım etkinliğimiz, robot yatırımları yaparken daha önce üzerinde düşünülmemiş noktaları üreticilere gösterecek.

* * * 

Zirve Özel Sayımızda Türkiye’nin ve hatta dünyanın sayılı markalarına ziyaretlerimiz oldu.  Endüstri 4.0 ve yalın üretim ile ilgili çalışmalarını, gittiğimiz fabrikaların üretim müdürlerinden dinledik… Dergilerimizin ilerleyen sayfalarında röportajlarımızı okuyabilirsiniz.

İyi okumalar dilerim.