Endüstri 4.0'ın en önemli bileşenleri arasında yer alan "akıllı fabrika" konseptine dönüşümde GE, Türkiye'deki ilk önemli yatırıma imza atıyor.

Dünyanın en büyük dijital endüstriyel firması olma vizyonuyla hareket eden GE,

sahip olduğu 10  Güç Transformatörü fabrikası arasında ilk olarak Gebze lokasyonuna öncelik verirken, Temmuz 2016’dan itibaren ‘akıllı fabrika’ olma yolunda yatırımlarına başladı.

GE’nin ilk akıllı Güç Transformatörü fabrikası olacak tesis; üretimin dijitalleşmesi kapsamında ekipmanlarla bilgisayarların birbiriyle konuşabileceği ve Endüstriyel İnternet sayesinde gerçek zamanlı bilgilerin paylaşılabileceği üretim konseptinin bölgedeki ilk uygulaması olacak. Akıllı Fabrika’da optimum üretim sağlamak için tasarım, üretim, tedarik zinciri ve servis ağları da birbirine bağlanacak. 

Bu yatırımla önümüzdeki yıllarda yüzde 30’lara varacak bir verimlilik artışı bekleniyor.

Detayları "Akıllı Fabrikalar" bölümümüzden inceleyebilirsiniz.

                                                           ***

Endüstri 4.0 vizyonu ile üretime geçişte önemli bileşenler arasında yer alan 3 Boyutlu (3D) Yazıcılar, bu ay odak noktamızı oluşturdu. Geleneksel talaşlı imalat yöntemlerinin aksine “eklemeli üretim” (İng: additive manufacturing) adı verilen 3 Boyutlu (3D) üretim tekniğinde üretilmek istenen parça, malzemenin katmanlar halinde üst üste yığılmasıyla son ürünün ortaya çıkması sağlanıyor. Çok yüksek bedelli projelerde asıl ürün öncesi prototipinin üretilerek olası hataların minimize edilmesini de sağlayan bu yeni teknik  "Bilişimle Kalkınmada Sanayi 4.0" konulu etkinlikte konuşuldu ve kapak bölümü sayfalarımızda yerini aldı.

 

Ayın Röportajı'nda, modüler olarak kurulan ve kurumun gelişen iş süreçlerine bağlı olarak ölçeklenebilen yapısı sayesinde en temel iş süreçlerinden başlayarak şirketin stratejik büyüme planı doğrultusunda  gelişen PLM çözümü ENOVIA'nın üretim dünyasına getirdiklerini İnfoTRON 3DS-PLM Teknik Yöneticisi Ayşe Kayhan ile konuştuk.

ST Özel bölümümüzde; makinaların çok daha karmaşık ve akıllı hale gelmesinin kaçınılmaz olduğu Endüstri 4.0 sürecinde mekanik ile dijitalleşmeyi birleştirebilecek daha çok çalışana ihtiyaç olduğunu kaydeden WAGO Türkiye Genel Müdürü Turgut Çekiç ile bir araya geldik.

Yine sektördeki önde gelen oyuncuların Endüstri 4.0 dönüşümüne olanak sağlayan birbirinden farklı çözümlerine Kasım sayımızın içeriğinde yer verdik.  

 

Keyifle okumanız dileğiyle…

 

Yorumlar

Yorumunu yaz