Makina sanayi, Türk ekonomisinin olumlu yönde seyretmesine katkı sunarken üreticiler ihracatta hız kesmiyor. Rusya pazarı ile olan ikili ilişkilerini eski haline çeviren sektör, Amerika’ya olan pazar ağını da güçlendirdi.  Söz konusu güçlenmeyle beraber bizler de bu ay çok kapsamlı bir sayı hazırladık.

Önce ‘İkinci Kuşak’ sayfalarımız için Hidroser’i ziyaret ettik. Ülkemizde hidrolik sistem mühendisliği konusunda güçlü bir marka olan Hidroser’in başarısı; ikinci nesille beraber katlanarak devam ediyor. Arkasında herhangi bir büyük firmanın desteği olmadan, tamamen yoktan var olmuş ve bugün 140 kişilik ekibiyle hem Türkiye’de hem de yurt dışında makina imalat sektörüne ve sanayine destek veren, kendi konusunda lider Hidroser’de Genel Koordinatör olarak faaliyette bulunan Teoman Serdaroğlu’nun yaşamını ve sektöre adım atışını kendi ağzından dinledik. 

Ardından ‘Kapak’ konusu dahilinde demir, çelik ve konstrüksiyon sektöründeki üreticilerle bir araya geldik. Makina parkurlarını gezdiğimiz Kardemir, Tosyalı Holding ve Mert Metal’in röportajları sizleri bekliyor.

‘Dosya’ konusu kapsamında ise pres üreticileri ile tek tek görüştük. Dirinler, Ermaksan, Karakoç Kalıp derken sektörün önde gelen oyuncularla teknolojinin geldiği noktayı konuştuk. 

Ürün bazında değil, işletmenin ihtiyacı bazında ürün seçimi yapıp tesislerin üretim verimliliğini artırmaya yönelik çözüm üreten Blaser Swisslube Türkiye, 16 Eylül’de Renaissance İstanbul Polat Bosphorus Hotel’de etkinlik düzenledi. Organizasyon esnasında Blaser Swisslube EMEA Bölge Satış Müdürü Benno Brinlinger, Türkiye Genel Müdürü Hayrettin Kulgat ve Teknik Danışman Ümit Şencan ile birer söyleşi gerçekleştirme imkanı bulduk. Ve elbette Anadolu Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Oğuz Çolak, Şahinler Makina CNC İmalat Şefi Fevzi Burhan, İnan Makina CNC Taşlama Bölüm Sorumlusu Zeki Cömert ve Çimtaş Hassas İşleme Fabrikası Talaşlı İmalat Şefi Varol Semercigil ile ayrı ayrı Blaser’i konuştuk. Tüm röportajları ‘ST Özel’ sayfalarımızda bulabilirsiniz.