Enerji kaynakları kalkınmadaki önemi artırıyor

2017 yılı ortalamasına bakıldığında küresel enerji tüketiminin yüzde 33’ünün halen petrol ve sıvı yakıtlardan sağlandığı gözlemleniyor. Küresel enerji tüketiminin 2040 yılına kadar yüzde 28 artacağının öngörülmesine karşın enerji üretiminin yenilenebilir kaynaklar karşısında yine küçük bir düşüşle yüzde 31 oranında petrol ve sıvı yakıtlardan gerçekleştirileceği tahmin ediliyor. Fakat yakıt rezervlerinin riskli limitleri bu yüzden enerji arzı güvenliği ile kalkınmadaki önemini giderek artırıyor. 

Türkiye’nin kurulu enerji gücü 2016 yılında 78.599 MW iken, 31 Ekim 2017 itibariyle kurulu güç 82.312 MW’a ulaştı. 2017 Ekim ayı itibariyle, kurulu güçte doğal gazın payı yüzde 28, hidroliğin payı yüzde 33 ve kömürün payı yüzde 21 oldu. Hem doğalgaz hem de arz güvenliği için yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapılan Türkiye Enerji Sektörü’nde güç artışları sürdürülüyor. 

Büyümenin sürdüğü Enerji Üretimi’ni Mayıs sayımıza taşıdık. ‘Enerji Üretimi’ sektörünü taşıdığımız yeni sayımızda ABB markasının Ölçüm Ürünleri Bölümü Satış Müdürü Fatih Sayın ile Manisa’nın Alaşehir ilçesinde kurulu Enerjeo santrali ziyaretini gerçekleştirdik. Kapak konumuz kapsamında gerçekleştirdiğimiz bir başka santral ziyaretimiz ise Emerson Automation Solution Saha Satış Mühendisi Pınar Adar ile gerçekleştirdiğimiz Giresun Aslancık HES tesisine oldu. 

Türkiye’nin en çok yatırım yapılan sektörlerinin ve doğru çözümü oluşturmak için hedef odaklı proses otomasyonu dünyasının en önemli ürün ve sistemi dosyalarının yer aldığı, sektörünün ilk ve tek yayını ST Proses Otomasyonu, Enerji Üretimi sayısıyla uzmanlaştırıyor