Enerji Sektörünün Odak Noktası; Üretimde Verimliliğin Artırılması

Türkiye; hem güneş hem rüzgar hem jeotermal, hem de doğalgaz kombine çevrim santrallerine yatırım yapmaya devam ediyor ve sektör her geçen gün yeni bir yatırım haberi ile gücüne güç katıyor. Yeni yatırımlar son gelişen teknolojinin tüm özellikleri ile donatılırken, ömrünün uzun olmasına, dayanıklılığına ve izleme sistemlerinin gelişmiş olmasına dikkat ediliyor. Enerji sektörünün son dönemde üzerinde hassasiyetle durduğu en önemli konusu ise santrallerin verimliliği… Özellikle enerji devlerinin portföyünde yer alan mevcut santraller, bugün modernize edilerek yeniden teknoloji ile donatılıyor ve yüzde 100 verimlilikle çalışılması sağlanıyor. 

ST Elektrik Enerji Dergisi’nin ekim kapağına konuk olan Akenerji, Hatay’da yer alan Erzin Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali ile verimlilik noktasında örnek bir proje olma özelliği taşıyor. Akenerji Üretim Direktörü Can Gülcan’la bir araya geldiğimizde öncelikli olarak üretimde verimlilik konusunu konuşmaya başladık. Santrallerde teknik ve operasyonel olmak üzere iki farklı verimlilik konusu bulunduğunu söyleyen Gülcan, teknik verimlilik aşamasında doğru ekipmanların seçilmesi, günlük olarak iyi işletilmesi, bakımların zamanında yapılması ve dijital gelişmelerin yakından takip edilmesi gerektiğini anlattı. Santralin yüksek verimle çalışması için personelin hem bireysel hem de teknik gelişmeleri için yatırım yapılması gerektiğine de özellikle değindi. 

Bu ay mega fabrika bölümü kapsamında ziyaret ettiğimiz dev tesislerin yöneticileriyle de güneş enerjisini masaya yatırdık. Çatı üzeri ve arazi tipi güneş enerjisi santraline yatırım gerçekleştiren Weissmann ve Oylum Bisküvi, bu yatırımlar ile hem enerji tasarrufu sağladıklarını hem de ülke ekonomisine katkı sağladıklarını söylediler.  GES projeleri ile önemli oranda tasarruf sağlayan fabrikalar, yeni dönemde de yatırımlarına ara vermeden devam etmeyi hedefliyor. 

Yeni yatırımları mercek altına aldığımız yeni sayımızda görüşmek dileğiyle...