Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığının azalması ve bu alanda güçlenmesi için yatırımlarına devam eden sektör devleri, portföyünü çeşitlendirmek adına farklı kaynaklara yöneliyor. Bu isimlerden bir tanesi de bu ay kapak konuğumuz olan GAMA Enerji. Yenilenebilir enerji kaynaklarından önemli bir güç elde eden holding, stratejik karar doğrultusunda yatırımına başladığı Kırıkkale’deki İç Anadolu Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali’ni 2016 yılının son çeyreğinde devreye aldı ve bu yatırımla birlikte de toplam kurulu gücünü yaklaşık 1.100 MW’a çıkardı. Yeni dönemde de yenilenebilir enerji kaynaklarından vazgeçmeyen GAMA Enerji, rotasını jeotermal ve güneş yatırımlarına çevirmeye devam edecek.


Enerjinin devleri Türkiye için yatırımlarına devam ederken hedeflerini farklı ülkelere taşımayı da ihmal etmiyor. Zorlu Enerji’nin Pakistan’da gerçekleştirdiği 100 MW’lık güneş enerjisi yatırımı ve 200 MW’lık ikinci proje için imzaladığı niyet anlaşması bu durumun en önemli örneği arasında sayılıyor. Son dönemde enerji ihtiyacı artan Afrika kıtası ise Aksa Enerji’nin yeni odağı arasında sayılıyor. Gana Cumhuriyeti ve Madagaskar Cumhuriyeti’nin ardından yapılan anlaşmalar ile Aksa Enerji’nin o bölgedeki gücünün artması hedefleniyor.


Güneş enerjisi ve bu alanda gelişen yeni teknolojiler Türkiye’nin gündeminden düşmeyen konulardan biri olarak dikkat çekiyor. Nisan sayımızda mercek altına alacağımız güneş konusunu hem yatırımcıların hem üreticilerin hem de karar vericilerin gözünden ele alacağız.


Yeni sayımızda görüşmek dileğiyle…

Yorumlar

Yorumunu yaz