Hemen hemen her materyale can veren plastik ve kauçuk, maalesef düşük karlılık oranlarına rağmen ayakta kalmayı başarabilen sektörlerden bir tanesi.   Makine, metal ve döküm gibi üretim alanlarından sonra yoğunlaşmanın en fazla yaşandığı alan ara mal üreten plastik ve kauçuk sektörlerinde bulunuyor. Kauçuk ürünlerin; başta otomotiv olmak üzere, ayakkabı, giyim sektörlerinde oldukça geniş bir kullanım alanı bulunuyor. Özellikle plastik sektörünün hızlı gelişen bir sektör olması nedeniyle teknolojisi çok kısa zamanda ilerliyor ve teknolojiyi izleyebilmek için sürekli yatırım yapılması gerekiyor…

 

Plastik geleceğin malzemesi olduğundan, sektördeki teknolojik gelişmeler, Türkiye gündemine girmeli ve stratejik olarak ele alınmalı. Dolayısıyla sanayide ve teknolojik altyapıda, yurtdışındaki rakiplerle yarışmak istiyorsak plastiğe hak ettiği önemle, aciliyetle bakmalıyız.

Haziran ayında Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED), iSO’da ilk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesine giren plastik ve kauçuk sektörünün durumunu analiz eden bir rapor yayımladı. Rapora göre İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” (İSO Birinci 500) listesinde, plastik ve kauçuk sektörü İSO 500’de en çok işletmesi yer alan 10 sektörden biri oldu. Bununla birlikte; dünyanın yedinci, Avrupa’nın ikinci büyük üretim kapasitesine sahip olan Türkiye plastik sektörünün en büyükleri olan firmaların 2015’i zorlanarak geçirdiği gözlendi. 

 

Plastik ve kauçuk ürünleri sektöründe lastik imalatı dışında yoğunlaşma genel olarak düşük seviyede. Ancak lastik üreticileri dışında genelde ambalaj ve otomotiv yan sanayi üreticileri scara ve kartezyen türevi, eksen bakımından düşük robotları tercih ediyor. Plastik ve kauçuk sektöründe üretim kapasitesi ile Avrupa’da ikinci, dünyada ise yedinci sırada yer alan Türkiye’de, yapılacak yatırımların en önemlilerinden biri de plastik enjeksiyon makinelerinde kullanılan robotlar olacak. Üstelik iş güvenliğinin yanında çevrim süresinin kısalması, kalıp güvenliğinin sağlanması, ürün kalitesinin artması gibi avantajlar üretici için robotları kaçınılmaz hale getiriyor…

Bu sayımızda fabrika ziyaretleri ve entegratör görüşlerinin yanı sıra, dünyanın en önemli robot üreticisi Fanuc ve görüntü işlemede öne çıkan SICK firmalarının çok değerli uzmanlarıyla yaptığımız röportajlar yer alıyor.

Keyifli okumalar dilerim…

Yorumlar

Yorumunu yaz