Güvenilir Gıdaların Mutfağına Yolculuk

Gelişen teknolojiyle beraber, marketlerde daha uzun raf ömrüne sahip gıdalar hızla artarken, her mevsimde arzu edilen yiyecek-içecekler tazeliğinden ve lezzetinden bir şey kaybetmeden güvenle tüketilebiliyor.

Yiyecek içecek üretiminde, sıcaklık kontrolü, hijyen ve özellikle işlenmiş gıdalarda gramaj hassasiyeti büyük önem taşıyor. Proseste kullanılan tüm makinalarda bu parametreler sürekli olarak izleniyor ve kayıt altına alınıyor. Sağlıklı ve güvenilir gıda üretimi adına tüm soğuk ve donuk depoların anlık olarak sıcaklıkları cep telefonlarından dahi izlenebiliyor. Dolayısıyla güvenilir yiyecek ve içeceklerin hijyenik üretiminin mutfağında “otomasyon teknolojileri” yer alıyor.

 Yiyecek-içecek sektörünü ele aldığımız kapak konumuzda bu ay, büyük ilgi gören fabrika ziyaretlerimize devam ederek, her biri sektörünün öncüsü 3 farklı üreticinin tesisini ve kullandığı otomasyon teknolojilerini inceledik.

Tesislerin ilki; Silivri'deki modern fabrikasında tam otomasyonlu makina ve sistemler ile üretim yapan Beşler Sucuk oldu. 7/24 çalışmak zorunda olan soğutma sisteminin PC-SCADA sistemi üzerinden anlık olarak izlendiği fabrika için yeni hedef, yardımcı tesislerden, prosese yardımcı ekipman ve üretim makinalarından gelen tüm verilerin kayıt altına alınacağı ve analiz edileceği bir sisteme üretim verilerini entegre edip, çalışan fabrikanın anlık olarak harita üzerinde yaşamasını sağlamak. Detayları röportajımızdan inceleyebilirsiniz.

İkinci tesis ziyaretimizi; beyaz et üretiminde, tavuk etinin tek tek fotoğraflanmasından başlayıp farklı hatlara atılması, parçalanması, iç çıkarma, paketleme gibi her aşamasını robot teknolojisiyle, PDS yönetim panelleri vasıtasıyla el değmeden üreten Bursa'daki HasTavuk tesislerine gerçekleştirdik.

Bursa-Karacabey, Balıkesir-Manyas, Manisa-Salihli ve Kıbrıs’ta yer alan üretim tesislerinde devreye alınan başarılı verimlilik projeleri ve uygulamalarıyla, son iki yıl içerisinde enerji verimliliğinde yüzde 66,9 oranına ulaşan Tamek, bu ay ziyaret ettiğimiz son tesis oldu.

Dosya bölümünde “Kontrolörler” konusunda sektördeki yeni teknoloji trendlerini,  yeni çözüm ve gelişmeleri; Ayraç bölümünde ise “Otomatik Tartım Sistemleri" alanındaki yeni ürün ve çözümleri inceledik.  Her bir sayfasını keyifle okuyacağınıza inanıyoruz.

*****

Ağustos sayımızda "Tepedekiler"  bölümünün konuğu, yöneticilerin tüm çalışanlara örnek olması, onları desteklemesi ve ilerletmesi gerektiğini söyleyen, Weidmüller Türkiye Ülke Müdürü Birol Atay oldu.

“Ürün Karşılaştırma” bölümünde bu ay "Endüstriyel Kamera" ürünlerine yer verdik. Bu bölümde yer alan yenilikçi ürünler ve özellikleri üzerine yapılacak incelemeler, doğru seçim kararını verirken kullanıcıları aydınlatmayı hedefliyor.

Keyifle okumanız dileğiyle…


Yorumlar

Yorumunu yaz