Yerli paketleme ambalaj makinaları üreticilerimiz, günümüz rekabet şartlarının altından, zorlu şartlarda dahi hijyenik üretim yapan makinalar üreterek kalkabileceğinin farkında vardı. 

Gıda gibi insan sağlığı için kritik değerdeki sektörlerde trend, ambalajlama teknolojileri yoluyla hijyeni ve ömrü uzatılmış ürünlerle müşteri talebini karşılamak. Bu trend, yine el değmeden üretimi zorunlu kılarken, böyle bir üretime imkan tanıyan robotik sistemlerin ve yüksek performans vaat eden hareket kontrol çözümlerinin kullanım alanlarının artmasını sağlıyor. 

Üretim dünyasının Paketleme- Ambalaj alanındaki yatırımlarını ele aldığımız kapak konumuzda  bu ay, büyük ilgi gören fabrika ziyaretlerimize devam ederek, her biri sektörünün öncüsü İspak Ambalaj ve Buzdağı markalarının tesisini ve kullanılan otomasyonlu sistemleri yerinde inceleyip siz okuyucularımız ile paylaşıyoruz.

Ziyaretimizin ilkini, Sakarya İli Geyve ilçesinde bulunan Buzdağı Doğal Mineralli Su markasına gerçekleştirerek, hijyenik şartlarda çevresel tüm faktörlerden yalıtılmış biçimde el değmeden dolum yapan Buzdağı başta endüstriyel robotlar olmak üzere dolum süreçleri için sahip oldukları otomasyon sistemlerini Fabrika Müdürü İlhan İnanç ile konuştuk.

İkinci ziyaretimizi Türkiye'nin tek seferde yapılmış en büyük esnek ambalaj yatırımı olan İspak Ambalaj tesislerine gerçekleştirdik.  

Bu ay diğer iki ziyaretimizin adresleri ise Algida ve Golf Dondurma Fabrikaları oldu. 

Çorlu üretim tesislerinde otomasyon partneri Dacel ile birlikte hayata geçirdiği proje sayesinde üretim hatlarındaki proses parametrelerini anlık olarak izleyip, uzun süreli arşivleyebilecek, geçmişe yönelik ve anlık istatistiki raporlar alabilecek yetkinliğe ulaşan Algida Kalite Müdürü Özden Fidan sorularımızı yanıtladı. 

Dondurma miksinin hazırlandığı bölümdeki kritik parametreler olan sıcaklık, basınç ve süre bilgilerini anlık olarak, SCADA yardımı ile kayıt altına alan ve bu değerleri kalite departmanı aracılığıyla sürekli takip eden Golf Dondurma'nın Teknik Müdürü Mehmet Sönmezalp ile yaptığımız röportaj yine ufkunuzu açacak. 

Dosya bölümünde “ERP-MES Yazılımları” konusunda sektördeki yeni teknoloji trendlerini,  yeni çözümleri, uygulama  ve gelişmeleri; Ayraç bölümünde ise “Işık Perdeleri" alanındaki uygulamaları, ürün ve çözümleri inceledik.  Her bir sayfasını keyifle okuyacağınıza inanıyoruz.

*****

Ekim sayımızda "Tepedekiler"  bölümümüzde, Euchner Türkiye Genel Müdürü Oğuz Bayrak'ı ağırladık. Gençlerin öncelikle işe kendilerini tanımakla başlamaları gerektiğin söyleyen Bayrak,  "Kendilerini tanıyınca önceliklerini belirleyerek hedef koyabilirler. Bu hedefleri gerçekleştirmek için bir plan yapmaları ve en önemlisi bu planları hayata geçirecek iradeyi ortaya koymaları şart" diyor.

Bu ay Zirve Sayımıza özel olarak gerçekleştirdiğimiz "ST Özel" röportajında ise Yöneticiliğin en önemli gerekliliklerinden birisinin başarıya ulaşmaktan ziyade başarıya ulaştırmak olduğunu söyleyen Yaskawa Türkiye Genel Müdürü Turgay Halimler'i konuk ettik. 

4-5-6 Ekim'de eşzamanlı düzenlenecek olan Robot Yatırımları ve Fabrikalarda Modernizasyon Zirvesinde İstanbul WOW Convention Center'da görüşmek dileğiyle...