Ülkemizde üretim yapan yerli imalatçılar, rotalarını uzak ülkelerine çevirdi. Ekonomide yaşanan olumsuz tabloyu, ihracatla soluklandıran yerli imalatçılar makina sanayinin çıtasını da böylelikle bir üste lige çıkarma hedeflerinin altını çizmiş oldu.

Ana sanayide de keza durum bu şekilde... Üretimde Avrupa’nın bir numarası konumunda bulunan beyaz eşya sektörünü bu kapsamda ‘Kapak’ konumuz olarak irdeledik. Dört büyük ana sanayi firması içerisinde yer alan Arçelik, Candy Hoover, Demirdöküm ve Endel Grup’un fabrikalarını ziyaret ettik. Bu kapsamda da beyaz eşya sektörüne çözüm sunan birbirinden başarılı 17 firmanın da bu konu özelinde görüşlerini aldık: Presten bağlantı elemanlarına geniş bir yelpazede bir araya geldiğimiz Arma Kalıp, B&R, Bias Mühendislik, Comau Robot ve Sistemleri, Elesa+Ganter Türkiye, Elmalı Makine, Faro, Hidropar Bursa, icotek Elektronik, Karakoç Kalıp, Kukamet Bağlantı Elemanları, Mitsubishi Electric, MTK+ Türk Rulman, Nega Makine, Rösler Kromaş, Staubli ve Wago’nun temsilcileriyle görüştük.

‘Dosya’ konumuz ise bu sayımızda makinada emniyet konusunu kapsadı. Bu anlamda da Beckhoff Automation Türkiye, Dostel Otomasyon, Euchner Türkiye, Kardeş Elektrik, Pilz, Schmersal ve Sick firmaları ile bir araya gelerek hem sektörü hem de sundukları çözümleri konuştuk.

Böylesine yoğun bir dönemde de ‘İkinci Kuşak’ sayfalarımız için İzmir’in efsanevi firmaları arasında yer alan Dirinler’i ziyaret ettik. Hanımefendiliği ve zarafetiyle makina sanayinin nadide başarılı kadınları arasında yer alan Nihan Dirin’e gerçekten inanılmaz yoğun temposu arasında bizleri kırmadığı ve zaman ayırdığı için çok teşekkür ederiz.

Keyifle okumanız dileğiyle,

Yorumlar

Yorumunu yaz