İhracat Atağı Sanayiyi Canlandırıyor

Yerli sanayi yaz sezonunu geride bırakırken son çeyreğe hızlı başladı. Eylül ayıyla beraber sanayinin her alanında kendini gösteren canlanma; yurt dışı iş birliklerinin de artmasıyla çarkların hızlı dönmesini sağladı. Özellikle Rusya pazarındaki ihracat atağının yükselmesiyle buzların eridiği sanayimizde, üreticiler teknoloji kullanımını artırıyor.

Ana sanayiden yan sanayilere kadar metalin işlendiği makina ve aksamların tüm alt kollarını incelediğimiz dergimizde bu ayki ‘Kapak’ konumuzu ‘Mobilya ve Yan Sanayi’ oluşturuyor. Mobilya sanayinde seri üretime olan yüksek talep; üreticileri kapasite, hız ve kalite konularında Ar-Ge’ye itiyor. Öte yandan sanayide yaşanan dijital devrimden etkilenen mobilya ve yan sanayi üreticileri çözümü akıllı fabrikalarda buluyor. 2018 itibariyle parkurlarında yeni makina ve hatlara yatırım yaparak Endüstri 4.0’ı her alana adapte etmeye çalışacaklarını ifade eden üreticileri fabrikalarında ziyaret ettik. Bu vesileyle Çilek Mobilya, Erhun Metal, Kilim Mobilya, Merkez Çelik ve Samet Kalıp’a üretim parkurlarının kapılarını bizlere açtığı için ayrıca teşekkür ederiz. Bu arada bu sektöre özel çözüm sunan firmaların da haberlerine ve röportajlarına göz atmayı unutmayın!

‘İkinci Kuşak’ sayfalarımız için çok özel bir markayı ziyaret ettik. Hepimizin çocukluğunda aşina olduğu kokular, lezzetler vardır… Evde annelerimizin hazırladığı taptaze kabarmış kekler, tertemiz bir evin ışıltısını gösteren camların temizliği, kalan yemeklerin buzdolabında bozulmadan saklanması için dolaptaki sarılmış kaplar, mis gibi kokan sabunlar… İşte bazı markalar ismiyle müsemma olduğu kadar, hafızalarımıza kazınmasıyla da bilinir. Yüzde 100 yerli sermayeyle, onlarca markayı bünyesinde barındıran artık neredeyse dördüncü kuşağın yönetimde bulunduğu Sultanlar Grup’a bu sayımızda konuk olduk.

Haber sayfalarımız, teknik makaleler, sektörün gündemindeki önemli gelişmeleri takip edebileceğiniz dergimizle sizleri baş başa bırakıyoruz.

Herkese keyifli okumalar…