İlk yarıda en büyük pay AB ülkelerinin

Bugün tüm dünyada ürünleri kabul görmüş dünyaca ünlü markalar Türkiye Demir Çelik Sektörü üreticilerinin tedarikini tercih ediyor. Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre bu yılın ilk 6 ayında çelik ihracatı miktar bazında yüzde 16 artışla 9,7 milyon tona ulaştı. İhracatta en büyük payı ise 3 milyon ton ile AB ülkeleri üstlendi. Global pazarda daha rekabet edebilir olmak ve artan taleplere daha hızlı yanıt verebilmek için sektör ciddi bir kapasite ve teknoloji yatırımına soyunmuş durumda.  

Döküm ve Haddehane sektörünün lider markalarına dergimizin Ağustos sayısı kapak konusu kapsamında konuk olduk. Üretimde verimlilik, kapasite artışı ve hatta Endüstri 4.0 uygulamalarına yatırım gerçekleştirilen bu lider markaların en yetkili ağızdan gelecek dönem planlarını ve sahip oldukları üretim teknolojilerini dergimizde bulacaksınız. 

Kapak bölümümüzde yer verdiğimiz Avrupa’nın ilk beş dökümhanesi içerisinde değerlendirilen Akdaş Döküm’ün Genel Müdürü Mehmet Niyazi Akdaş, 72 bin metrekare alanda, 35 bin ton yıllık üretim gerçekleştirilen fabrikanın sahip olduğu üretim teknolojilerini, bizlere anlattı.  Ana sanayi araç üreticileri için binek araçlardan ağır iş kamyonlarına kadar geniş bir yelpazede su ve yağ pompaları dizayn ve üretim gücüne sahip Kırpart’ın Döküm Fabrikalarına, Dökümhane Müdürü Gökhan Önder eşliğinde konuk olduk. 

Dünyanın en çok tercih edilen otomobil markaları için üreten Şahin Metal’in fabrikalarında gerçekleştirilen Robot Yatırımı, Otomasyon projeleri ve Endüstri 4.0 uygulama planları üzerine Üretim Şefi Ayhan Aktaş ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. 

İkinci ergitme ocağı ile Temmuz ayında 50 bin ton kapasiteye ulaşan Sistem Alüminyum’un Fabrika Müdürü Levent Şenel, üretim hatlarında yüksek katma değerli ve yüksek kaliteli ürün üretimi için gerçekleştirilen modernizasyon yatırımının detaylarını aktardı. 

13 milyon liralık yatırımla hem kapasite hem de verimlilik artışı sağladıklarını dile getiren Uysal Madencilik Genel Müdürü Maden Yüksek Mühendisi Soner Akın, Maden Özel bölümümüzün bu ayki konuğu oldu. 

Keyifli okumalar dileğiyle…