İnsan Sağlığı ve Verimlilik için Madenler Teknoloji ile İşletilmeli

Ülkelerin maden tüketimi ile gelişmişlik düzeyleri arasında doğrudan bir ilişki olduğu herkesçe bilinir.  Gelişmiş ülkelerin var olan ekonomik güçlerine sahip olmalarında, doğal kaynakları etkin bir şekilde kullanmalarının büyük rolü bulunuyor. Madencilik, istihdam oluşturması; enerji ihtiyacını karşılaması, hizmetler, imalat ve yan sanayi sektörlerini teşvik etmesi; bölgesel kalkınmayı ön plana çıkarması ve ülkeye döviz sağlaması açısından da büyük öneme sahip. 

Ülkemiz madenciliğinin ekonomimize katkısının arttırılması için, çıkarılan madenlerin herhangi bir katma değer eklenmeksizin doğrudan satışa konu edilmesinden ziyade katma değeri yüksek madencilik ürünlerinin üretilmesine ve işlenmiş ürün kapasitesinin, ürün çeşitliliğinin ve ürün kalitesinin geliştirilmesine yönelik entegre ve teknolojik madencilik yatırımlarının desteklenmesine önem verilmesi gerekiyor. 

Kasım ayı Maden Sanayi kapak konumuz kapsamında; geçen yıl yatırımına başladığı Balıkesir’deki Mikronize Öğütme Tesisi’nin çalışmalarını tamamlayarak yıllık 30.000 ton kapasiteye sahip yeni tesislerine kavuşan Zafer Madencilik ve autonomlar ile insansız ocak içi cevher nakliyesi yapmaya yönelik yatırımlara hazırlanan Elmacı Madencilik tesislerini ziyaret ettik. Demir Çelik sektörü özelinde ise fabrikalarında verimliliği ve kapasiteyi artırmaya yönelik projeler gerçekleştirerek gücüne güç katmaya devam eden Kocaer Haddecilik tesislerine konuk olduk. 

Yine başta maden sektörü olmak üzere ağır sanayi alanındaki farklı sektörlere ürün ve çözümleri ile hizmet sunan markalarla röportajlar yaparak yenilikçi uygulamalarını sayfalarımıza yansıttık. 

ST Ağır Sanayi Çözümleri, Kasım sayısında yine zengin bir içerikle sizi karşılıyor. 

Keyifli okumalar...