JES yatırımları ile dünya dördüncüsü

Jeotermal kaynaklı güç üretiminde 2017 yılında yapılan yatırımlar 2016 yılına oranla yüzde 45 oranında artış gösterdi. Bir önceki yıl jeotermal kaynaklı enerji üretimi kurulu gücü 760 megavat iken bir yılda 1,4 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirilerek bu güç bin 100 megavata ulaştırıldı. Bu yatırım oranını değerlendiren Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği Başkanı Ufuk Şentürk, Türkiye’nin jeotermal enerjide kurulu kapasite bakımından, ABD, Filipinler ve Endonezya’nın ardından dünyada dördüncü sırada yer aldığını dile getiriyor. 

Mevcut kapasite ile jeotermal santraller tarafından üretilen elektrik, Türkiye’de yaklaşık 2 milyon evin enerji ihtiyacını karşılıyor. 2018 yılında ise jeotermal enerjiye 1 milyar dolarlık yatırım daha yapılması bekleniyor. Jeotermal kaynaklı güç üretimini taşıdığımız Nisan sayımızda en güncel gelişmeleri santral ziyaretimiz ile birlikte dergimize taşıdık. Kızıldere II JES Santrali’ni dergimiz okurları için kapak konumuz kapsamında ziyaret ettik. Ziyaretimiz esnasında bizlere eşlik eden Kızıldere Santralleri İşletme Müdürü Hüseyin Murat Güler ile santralde gerçekleştirilen yatırımlar ve tercih edilen otomasyon teknolojilerinin detayları üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. 

Türkiye’nin en çok yatırım yapılan sektörlerindeki lider kuruluşların yöneticilerini taşıdığımız ‘Yatırımcı’ bölümümüzün bu ayki konuğu; İhalesi yapılan projenin 2019 yılında yüzde 80’inin tamamlanacağını söyleyen, Soft Plastik Fabrika Müdürü Kenan Ahmet Ateş oldu. 

Türkiye’nin en çok yatırım yapılan sektörlerinin ve doğru çözümü oluşturmak için hedef odaklı proses otomasyonu dünyasının en önemli ürün ve sistemi dosyalarının yer aldığı, sektörünün ilk ve tek yayını ST Proses Otomasyonu, Nisan sayısıyla da uzmanlaştırıyor!