Kapasite Artışları Yerini Modernizasyona Bıraktı

Kağıt sektöründe mevcut alanda mümkün olan en yüksek kapasitelere ulaşan tesisler, günümüzde maliyetleri düşürme ve kalitenin sürdürülebilirliği için modenizasyon ve akıllı cihazlar için yatırımlara odaklanmış durumda. Geri dönüşümdeki büyük katkısı ile aynı oranda ülke ekonomisine büyük bir katkı sağlayan, tabiri caizse atıktan değer yaratan Türkiye kağıt sektörünün lider markaları, üretimin ve enerjinin sürekli takibi için gelişen otomasyon ve kontrol teknolojilerine en hızlı şekilde ayak uydurmak zorunda. Ürün kalite parametrelerinin sürekli takibi için kontrol teknolojisi yatırımı, ürün besleme ve istif için robot yatırımları gerçekleştiren Olmuksan International Paper Bursa Fabrikası’nın okurlarımız adına konuğu olduk. Kapak konumuz kapsamında Türkiye’nin özel sermaye ile kurulmuş ilk karton üretim tesisi olan Kartonsan kapılarını ST Proses Otomasyonu dergimize açtı. 1967 yılından günümüze otomasyon ve teknoloji kullanımı konusunda markanın gerçekleştirdiği ilkleri bu röportajımızda bulabileceksiniz.  

Şubat sayımızda, her uygulama ve projenin başarıya dönüşebilmesi için atılması gereken adımların tavsiye edildiği ‘PM İçin Doğru Adımlar’ bölümümüzde; Proscon Kurucu Ortağı Mehmet Dilaver’in  “ Proses güvenliğinde SIL ihtiyacının belirlenmesi İçin izlenmesi gereken 7 aşama“ başlıklı tavsiyesine yer verdik. 

Türkiye’nin en çok yatırım yapılan sektörlerinin ve doğru çözümü oluşturmak için hedef odaklı proses otomasyonu dünyasının en önemli ürün ve sistemi dosyalarının yer aldığı, sektörünün ilk ve tek yayını ST Proses Otomasyonu, Kağıt Üretimi sayısıyla uzmanlaştırıyor!