Eylül ayında kimya ihracatı geçtiğimiz yılın aynı ayına göre miktarda yüzde 6,27 artış ile 1 milyon 236 bin ton, değerde ise yüzde 0,69 yükselişle 1 milyar 101 milyon dolara ulaştı. Sektör ihracatındaki yukarı yönlü seyrin yılın geri kalanında da sürmesi bekleniyor. Türkiye’deki Kimya markaları katma değerli ürünler ile global pazarda bir adım öne geçiyor. Kimya sektörünün girdi sağlamadığı sektör ve üretim alanı sayısı yok denecek kadar azken gözler, son derece çetin şartlara sahip global pazar için verimlilik yatırımları ve katma değerli üretime çevriliyor.

 

Bu ay Kimya Sanayi kapak konumuz için Türkiye’nin önde gelen markalarından BASF Dilovası Fabrikası, Evyap Tuzla Kozmetik Fabrikası, Hunca Çerkezköy Fabrikası ve Dağgaz Koceli Fabrikalarına  konuk olduk. Buna ek olarak verimlilik konusunda hayata geçmiş projeleri ve son dönem teknolojilerini dergimize taşıdık.

 

Kasım sayımızda, her uygulama ve projenin başarıya dönüşebilmesi için atılması gereken adımların tavsiye edildiği ‘PM İçin Doğru Adımlar’ bölümümüzde; Leonteknik Endüstriyel Projeler Şefi Bahadır Taşdemir’in; ‘Endüstriyel Vana Seçerken Atılacak 9 Adım’ başlıklı tavsiyesine yer verdik.

 

Verimlilik yatırımları için harekete geçen ve hedefler belirleyen tesis ve işletmelerin teknik kişileri ile enerji verimliliği ve modernizasyon konusunda ciddi başarılara imza atan markalar ST Zirvelerinden bu yıl ilki gerçekleşen Tesislerde Modernizasyon ve Verimlilik Zirvesi ve Sergisi’nde buluştu. Etkinlikte 33 katılımcı firma 1664 ziyaretçi ile bir araya geldi. 

 

Türkiye’nin önde gelen sektörlerinde gerçekleştirilen modernizasyon ve verimlilik yatırımlarının yer aldığı hedef odaklı proses otomasyon sektörünün ilk ve tek yayını ST Proses Otomasyonu, Kasım sayısıyla da uzmanlaştırıyor!Geçtiğimiz ay kaybettiiğimiz Adell Armatür Yön. Krl. Bşk. Recep Ali Topçu’nun oğlu Yavuz Topçu’nun büyük üzüntüsünü yaşıyoruz. ST Dergileri & Zirveleri ve Alternatif Yayın Grubu Ailesi olarak, merhumun ailesi ve sevenlerine baş sağlığı dileriz.

Yorumlar

Yorumunu yaz