Robot Firmaları Unvan Değiştiriyor

Robot firmalarının entegrasyon sürelerini kısaltma düşüncesi örneğini daha önce ERP firmalarında gördüğümüz bir uygulama türünü başlattı: Preconfigured sistemler. Önceden konfigüre edilmiş robot hücreleri sunmak aynı zamanda hem entegratör kıtlığına, hem de entegratör hatalarına karşı çözüm getiriyor. Entegratörler de standart işlerle, testlerle, hata ayıklamayla yorulmayıp özelleştirme çalışmalarına odaklanıyorlar. Mühendisliği önceden yapılmış bu sistemler kaynak, makine yükleme, dağıtma (dispensing) başta olmak üzere her robot uygulaması için özellikle devreye almada fayda sunan bir yaklaşım. Bazı firmalar işi öylesine ileri götürdüler ki müşteri tesisinde herhangi bir ön hazırlığa gerek kalmıyor. 

* * *

Robot firmalarının ön mühendisliği sunmalarının müşteri tatminini arttırmasının ötesinde kendi karlılığına da yararı oluyor. Bunun temel nedeni de şimdiye dek emniyet çözümleri firmalarından ayrı alınan ışık perdeleri, emniyet çitleri gibi bileşenleri bu çözümle artık kendilerinin sunmaları. Bu durum robot firmalarının unvanlarına da değişiklik getirdi; önceden robotik sistem satıcıları iken şimdi robotlu hücre tedarikçileri oldular. 

* * *

Şimdilik önceden konfigüre edilmiş sistemlerin en yaygın kategorisi ark kaynağı alanında. Hemen peşinden öbür kaynak uygulamaları ile diğer alanlar geliyor. Böyle olunca da haliyle işin kaymağını otomotiv ve yan sanayii yiyor. Robotların gelişmesine en fazla katkıda bulunan bu firmaların da bu kadarcık hakkı olsun…

Bu çözümleri ülkemizde komple görebileceğiniz tek yer zirvemiz. Görüşmek üzere…