Robottan Sadece Maddi Kazanç Beklemek…

Ziyaret ettiğimiz bazı fabrikalar, robotla yapılan tüm proseslerin kazancının maddi olmasını bekliyor. Bu normal ancak bunun yanında sektördeki orta ölçekli firmalar, ergonomi ve yalın üretimden kaynaklı kazançları ortaya iyi koyamadığında, robot yatırımlarını kendi içlerinde çok büyütüyorlar. Fakat aslında mevcuttaki gizli maliyetleri ve o noktadaki operatörün verimsiz çalışmasını göremiyorlar. Yalın üretim mantığını benimseyen orta ölçekli firmalar yaygınlaştığında robot yatırımlarının faydalarını görmeye başlayacaklar. 

……

Döküm-dövme, haddehane sanayiyi ele aldığımız bu sayımızda sıcak, tozlu ve agresif ortamlarda robotlarla çalışmanın ne kadar önemli olduğunu bir kere daha gördük. Sadece döküm-dövme, haddehane sektörü değil, hangi sektör olursa olsun bir üretim kendini tekrarlıyorsa mutlaka ve mutlaka robot kullanılmalı. İşte bu yüzden her zaman dediğimiz gibi seri üretimin olduğu her birimde robotlar kullanılmalı… 

……

Bu sayımızda makine mühendisleri ve teknisyenler aracılığıyla robotik teknolojilerdeki gelişmeleri siz okuyucularımıza aktarmaya çalıştık. Sektörün hangi seviyelerde olduğunu öğrenmek için bu sayımızda gerçekleştirdiğimiz röportajlar sizlere rehber olacaktır…..