Sanayi, Güçlü Duruş Sergiliyor

Dolar/avro paritesinden etkilenmeyen ana sanayinin büyük oyuncuları yatırımlarına devam etme kararı alarak makina sanayine olumlu etki sağlıyor. ‘Kapak’ konusu dahilinde incelediğimiz demir ve çelik konstrüksiyon üreticileri sektöründe de tablo değişmedi. Uzun vadede üretim parkuru genişleten ve bu nedenle kısa vadede de makina yatırımı yapma kararı alan üreticilerin fabrikalarını ziyaret ettik. Bu kapsamda tesislerinin kapılarını bizlere açan Bilecik Demir Çelik, Çelik Halat, Güler Demir ve Tekfen İnşaat-Ceyhan İmalat Tesisi’ne bu vesile ile teşekkür ederiz. Askaynak, Erfab, IAS, Mazak ve Walter’den de demir ve çelik konstrüksiyon üretimi sektörüne yönelik sundukları çözümleri öğrendik.

‘Dosya’ konumuzu ise bu ay pres sektörü oluşturdu. Uluslararası alanda markalaşan Schuler ve Karakoç Kalıp ile röportajlar gerçekleştirdik. Endüstri 4.0 rüzgarından etkilenen pres sektöründeki gelişmeleri bu sayfalarımızda okuyabilirsiniz.

‘İş Gündemi’ sayfalarımıza bu sayımızda, sekiz firmanın temsilcisi yer aldı. Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak, Kastaş, Dassault Systèmes, Kanca El Aletleri, Kardeş Elektrik, Prüftechnik, TUSİD ve DEİK’in gündemlerinde neler olduğunu inceleyebilirsiniz. Bu arada sizler de iş gündemlerinizi bizlerle paylaşmaktan lütfen çekinmeyin! Bunun için tek yapmanız gereken gündeminizdeki konu hakkında adresime (simge.soyel@alternatifyayincilik.com) mail atarak bana ulaşmanız! Hepsi bu kadar…

‘Makina ve Aksamları’ bölümümüzde bu ay takım tezgahı, kompresör, güç aktarım, mekatronik ve yazılım sektörleri öne çıkıyor. Çeşitli söyleşiler yaptığımız bu kısımda, firmaların hiçbir yerde göremeyeceğiniz teknik makalelerine de yer verdik.

Gelecek sayımızda ‘Tarım makinaları üreticileri’ ve ‘Makinada emniyet’ sektörü oyuncuları ile bir araya geleceğimizin tüyosunu da verdikten sonra sizleri dergimizin Haziran sayısıyla baş başa bırakıyorum.