Sanayi, Olumlu Sinyaller Vermeye Başladı

Raylar, vagonlar, sinyalizasyonlar, raylı sistem araçlarındaki makinalar bir de bu alana çözüm sunan sanayideki eşsiz firmalar… Türkiye’de sürdürülebilir kalkınma stratejilerinin en önemli kollarından olan demir yolu üretimi, yerli ekonomiye katkısıyla dikkat çekiyor. Avrupa standartlarında üretilen yerli vagon ve ekipmanlarla Türkiye, üretim konusunda dünya standartlarını yakaladı. Ülkemizde üretim yapan yerli oyuncular ihracatını artırmak üzere yeni pazar bulma çabasındayken Avrupalı yatırımcılar ise iş birliği için ülkemize geliyor. Üretimin yanı sıra demir yolları sektöründe modernizasyon ve taşıma kapasitesi artırmak çalışmaları için de yatırımlar mevcut. Bu nedenle yeni sayımızda merceğe aldığımız ‘Demir Yolu’ alanını ‘Kapak’ konumuz olarak ele alırken TÜDEMSAŞ, KARDEMİR ve SOLENTEK’in fabrikalarını ziyaret ettik.

Büyük bir sorumluluk ve ileri görüş kabiliyetiyle adım adım gelişmesini sürdüren ve bugün geldiği noktada vinç konusunda dünyanın sayılı firmaları arasında yerini alan Çakmak Vinç’e de misafir olduk. Yükselişini ikinci nesille sürdüren firmada, bugüne kadar babası gibi vinçten başka bir alana ilgi duymamış olan Orçun Çakmak ile bir araya geldik. Babasının yolundan emin adımlarla ilerleyen Orçun Bey, 1977’den gelen tecrübelerini büyük bir profesyonellikle harmanlıyor ve dünya klasmanında hem CMAK’ın hem de yerli sanayinin adını altın harflerle yazdırıyor. Keyifli söyleşimizi ‘İkinci Kuşak’ isimli sayfalarımızda okuyabilirsiniz…

Vinç demişken bu ay ayrıca ‘Vinç’ alanında yaşanan gelişmeleri, yeni ürünleri ve sektörün gidişatını konuştuğumuz firmaların gündemini ise ‘Dosya’ konumuz kapsamında ele aldık. Endüstri 4.0 sürecinden etkilenen ve bununla beraber Ar-Ge konusunda yatırım yapmaktan kaçınmayan firmalarla çok önemli röportajlar yaptık. 

Ve her zaman olduğu gibi yatırım haberlerinden sektör sektör ele aldığımız firmaların teknik makalelerine yer verirken, bu ay içerisinde yaşanan gelişmeleri de sizler için araştırdık. Hepsi ve daha fazlası sizleri bekliyor.