Sektör Hedefi Ekonomisiyle Büyüyor

Boya Sanayicileri Derneği (Bosad) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, Türk boya sanayisinin ekonomik büyüklüğünün iç pazar ve ihracat olmak üzere 3 milyar dolar seviyesinde olduğunu belirterek, boya sanayisinin bu yıl yüzde 3-4 arası bir büyüme göstereceğini dile getiriyor.  Büyüklüğü 130 milyar doları bulan dünya boya sektöründe yaklaşık %2’lik payla yer alan Türkiye boya sektörü, yaklaşık 900 bin ton büyüklüğe sahip. İhracat hariç pazar büyüklüğü 2 milyar dolar seviyesini aşan ve kişi başına boya tüketimi 11/kg yıl seviyesine ulaşan Türkiye, Avrupa’nın en büyük 5. boya üreticisi konumunda bulunuyor. Boya üreticilerinin yakın vadede hedefi ise 3’üncülüğe ulaşabilmek. Daha rekabetçi olabilmek için kalitenin sürdürülebilirliğine ve verimliliğe yatırım yapan Boya Üretim sektörünü yılın son sayısında kapağa taşıdık. Kapak konumuz kapsamında CUBO Boya Antalya ve Genç Boya Tuzla tesislerini ziyaret ettik.

Türkiye’nin en çok yatırım yapılan sektörlerindeki lider kuruluşların yöneticilerini taşıdığımız ‘Yatırımcı’ bölümümüzün bu ayki konuğu; Otomasyon yatırımı ile tesisteki kayıp kaçak oranının sıfıra indiğini dile getiren Simit Sarayı Fabrikalar & Tedarik Zinciri Genel Müdür Yardımcısı Hayrettin Ekici, oldu.

En iyi liderin iletişimde başarılı kişi olduğunu söyleyen Atakan Devrim Pakkan, Aralık sayımızın ‘Marka Lideri’ oldu. Sektör tecrübeleri, hobileri, hayatındaki tercihleri ve daha birçok yönüyle Emerson Automaiton Solution Türkiye ve Güney Hazar Bölgesi Genel Müdürü Devrim Pakkan’ı, yeni sayımıza taşıdık.

Aralık sayımızda, her uygulama ve projenin başarıya dönüşebilmesi için atılması gereken adımların tavsiye edildiği ‘PM İçin Doğru Adımlar’ bölümümüzde; Aytaç İvgin’in; ‘Gaz Algılama Sistemlerinin Seçimi ve Uygulanmasında 7 Adımı’ başlıklı tavsiyesine yer verdik.

Türkiye’nin en çok yatırım yapılan sektörlerinin ve doğru çözümü oluşturmak için hedef odaklı proses otomasyonu dünyasının en önemli ürün ve sistemi dosyalarının yer aldığı, sektörünün ilk ve tek yayını ST Proses Otomasyonu, Aralık sayısıyla da uzmanlaştırıyor!