Sektör, Yüzde 4’ün Üzerinde Büyümeyi Hedefliyor

Adan Z’ye kadar hayatı kolaylaştıran ürünler üreten Türk plastik sanayi, bugüne kadarki ulaştığı üretim rakamları ile dünyada 6’ıncı, Avrupa’da ise Almanya’nın ardından ikinci sırada yer alıyor. 2016 yılında bu konumunu korumayı başaran sektör, ihracat kapasitesiyle de Türkiye ekonomisindeki yerini güçlendiriyor. 2017 yılında Türk plastik sektörünün direkt mamul ihracatının 4 milyar doları aşması bekleniyor. Plastik sektörü, direkt ihracatının yanı sıra otomotiv, beyaz eşya, elektrik-elektronik gibi sektörler kanalıyla önemli oranda dolaylı ihracata sahip…

Özellikle ihraç mallarında giderek çok önemli bir yer tutan Ambalaj Sanayi, son birkaç yıldır teknolojik alt yapı alanındaki gelişmeler, kalite arttırma çalışmaları ve çevreye uyum gibi konularla ön plana çıkıyor.

Tüketim alışkanlıkları ve tüketici beklentilerinin artması, söz konusu perakende satış sistemlerinde porsiyon tarzı ambalajın gelişmesine ve kullanımına neden oluyor. Belki bir otomotiv ve yan sanayi kadar dikkat çekmese de plastik-ambalaj konusu gıda paketlemede oldukça önemli bir yer tutuyor.

Bu sayımızda elektronik, makina mühendisleri ve teknisyenleri aracılığıyla plastik teknolojisindeki gelişmeleri siz okuyucularımıza aktarmaya çalıştık. Katma değeri yüksek bir üretim biçimi olan Ambalaj/Plastik ve kauçuk sektörünün hangi seviyelerde olduğunu öğrenmek için bu sayımızda gerçekleştirdiğimiz röportajlar sizlere rehber olacaktır…..

İyi okumalar…

Yorumlar

Yorumunu yaz