Türkiye, Enerji Gücünü Güneşten Alıyor

Yenilenebilir enerji kaynakları alanında bir yıldır önemli çalışmalar gerçekleştiren Türkiye, yatırımcıların kararlı yaklaşımları, proje taahhüt firmalarının fizibilite çalışmaları ve arazi seçimindeki titiz araştırmaları sayesinde sektör ivmesini her geçen yükseltiyor. Özellikle inşaat sürecine 2017 yılında başlayan GES projelerinin bu yıl peyderpey devreye alınması bekleniyor. 

2017 yılının son çeyreğinde devreye alınarak Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santrali unvanına sahip olan Manisa GES, 40 MW’lık kurulu gücüyle bölgenin elektrik ihtiyacının önemli bir kısmını karşılamayı hedefliyor. Devreye alındıktan sonra kapılarını ilk kez ST Elektrik Enerji Dergisi’ne açan santral, arazinin büyüklüğüyle, kullanılan teknolojik özellikleriyle, mühendislik farklılıklarıyla dikkat çekiyor ve üç yıllık titiz çalışmanın tüm örneklerini sergiliyor. İnşaat aşamasında 620 kişinin görev yaptığı dev projede 160 bine yakın panelin kurulumu yapıldı, 1 milyon metreye yakın DC kablo kullanıldı ve 50 milyon doları aşkın bir yatırım bedeli ayrıldı. Santralin teknik özelliklerini ve mühendislik açısından öne çıkan tüm yönlerini keyifli söyleşimizden takip edebilirsiniz. 

Bu ay mega fabrika bölümü kapsamında ziyaret ettiğimiz dev tesislerin yöneticileriyle enerji tasarrufu konuştuk. Elektriğin en çok kullanıldığı sektörlerden biri olan çimento fabrikalarını markaj altına aldık ve gerçekleştirdikleri atık ısı projelerini yerinde inceledik. Önemli oranda tasarruf sağlayan fabrikalar, yeni dönemde de yatırımlarına ara vermeden devam etmeyi hedefliyor. 

Yeni yatırımları mercek altına aldığımız yeni sayımızda görüşmek dileğiyle