Türkiye’nin 2016 yılı sonu itibariyle işletmede olan lisanslı rüzgâr enerji santrallerinin kurulu gücü ise 5.751,3 MW’dır. 2017 yılı sonu itibariyle ise bu rakamın daha da artması bekleniyor. Öyle ki her geçen gün yeni bir yatırım hedefi masaya yatırılıyor ve toplam kurulu gücün artmasına destek veriliyor. Yatırımcıların markajında ise Ege başta olmak üzere pek çok bölge bulunuyor. Mersin, Afyon, İzmir, Konya ise yatırımcıların hedefindeki şehirlerden sadece birkaçı…

Bizde rüzgar enerjisinde yaşanan yenilikleri konuşmak için rotasını yenilenebilir enerji kaynaklarına çeviren Boydak Holding’e konuk olduk. Gündeminde beş farklı yatırım bulunan Boydak Enerji, 2019 yılına kadar toplam kurulu gücünü 500 MW’a ulaştırmayı hedefliyor. Toplamda 466 Milyon Dolar yatırım bedeliyle hayata geçecek olan santrallerin arasında kuşkusuz RES projeleri de bulunuyor. İstanbul’un Çanta bölgesinde yer alan santralinde kapasite artışı hedefleyen Boydak Enerji, ayrıca 80 MW kurulu gücüyle Sibelres’i ve 100 MW kapasitesiyle Ömerli RES’i devreye almayı planlıyor.

Rüzgar enerjisiyle ilgili yaşanan gelişmeler bu kadarla sınırlı değil elbet. RES projelerine ekipman sağlayan güçlü markaların Ar-Ge departmanına yaptığı yatırımlar sayesinde santrallerin verimlilikleri artıyor ve daha çok elektrik üretilmesi sağlanıyor.

Enerji sektörüyle ilgili yaşanan tüm gelişmeleri, yeni yatırımları ve gelişen teknolojileri dergimizin son sayısından takip edebilirsiniz.

Yeni sayımızda görüşmek dileğiyle...

Yorumlar

Yorumunu yaz