Yalıtım Sektörü Ar-Ge İle Büyüyor

Lens Yapı Grup tarafından Kurtköy’de hayata geçirilen Lens İstanbul, bu ayki kapak konuğumuz. İnşaat çalışmaları hızla ilerleyen proje içerisinde yaklaşık 9 bin metrekare yeşil alan yer alıyor. Projenin detaylarını, Lens Yapı Grup Yönetim Kurulu Üyesi Mert Kutlu ve Proje Müdürü Süleyman Çiçek ile konuştuk. 

Markalı konut üretmek hedefiyle müteahhitlik alanında faaliyete başlayan Setup Yatırım, ilk projesi Tam Pendik’i hayata geçirmesi ardından yeni yatırımlarına hız verdi. Belgrad’da hayata geçirdiği SkyGarden projesi ile isminden söz ettiren firmanın Eş Başkanı Umut Ekşi, en büyük hayallerinin Balkan ülkelerinde ve Afrika’da adından söz ettiren projeler hayata geçirmek olduğunu vurguladı. Ekşi’nin yurt dşı hedeflerini ve yeni projelerini dergimizde okuyabilirsiniz. 

Hemen hemen her röportajımızda yalıtımın önemine değiniyor, sektör oyuncularının bu konudaki görüşünü öğreniyoruz. Türkiye’de yalıtım bilinci, yatırımcıdan son kullanıcıya kadar istenilen düzeye oluşuncaya kadar da bu konuyu vurgulayamaya devam edeceğiz. Çünkü yalıtım, başlı başına hem binalarda güvenlik ihtiyacına hem de çevre sorununa cevap… Öncelikle güvenliği ele alacak olursak, temelden çatıya ihtiyaç duyulan her noktada su yalıtımın uygulanıyor olması o binayı korozyona karşı koruyor. Bu da depreme karşı daha mukavemetli bir yapı demek… Isı yalıtımı ise mikro ölçekte son kullanıcının cebine; makro ölçekte ise ülke ekonomisine faydalı. Daha da ötesi hızla artan enerji tüketiminin sebep olduğu çevre tahribatına ve kirliğine karşı tüketimi azaltacak bir çözüm. Daha az doğal gaz, yakıt, elektrik harcaması… Durum böyle olunca biz de yalıtım sektörünü bu ay dosya konusu olarak inceledik. Yeni tesis yatırımları için düğmeye basan sektör oyuncuları yeni ürünlerini pazara çıkarmanın telaşında. Ar-Ge çalışmaları ile inovatif ürünler geliştiren firmalar, inşaat sektörüne katkı sağlamaya devam ediyor. Yeni sayımızı keyifle okumanız dileğiyle!