Yatırım Rüzgarları Esiyor

Otomotiv, beyaz eşya, havacılık, savunma sanayi derken bu ay; ülkemizin önde gelen tersanelerinin üretim parkurlarını gezdik. Marin sektörü gerek üretimde gerekse de gemi içerisinde kullanılan makinalarla oldukça spesifik bir sektör… Özellikle bu noktadan parkurlarına tedarikçi, alt yüklenici seçiminde sertifikaları öncelikle inceleyen üreticiler; neredeyse gelen her yeni projede mutlaka parkurlarına yatırım yapıyorlar. Gemi inşadan ziyade özellikle modernizasyon çalışmalarına yönelen tersanelerde yatırımların seyrini ilk ağızdan dinledik. Bizleri kırmayıp tersanelerinin kapılarını açan SEDEF TERSANESİ, GEMAK GROUP, BEŞİKTAŞ TERSANESİ, CEMRE TERSANESİ ve BORDO DENİZCİLİK’e bu vesileyle teşekkürlerimizi sunarız.

ST Makina’nın bu ayki ‘İkinci Kuşak’ sayfaları için BM Makina’yı, Kenan Bey’i ziyaret ettik! Neredeyse üç kuşaktır Almanya-Türkiye arasında mekik dokuyan bir aile… Alman tecrübesini ve birikimini yerli sanayine yansıtan, mühendislik donanımını Türkiye’ye değer sağlamak için ülkesinde her şeye sıfırdan başlayan bir baba… Ve Mehmet Bey’in gittiği yoldan yürüyerek ülkemiz sanayine katkıda bulunmaktan hiç vazgeçmeyen BM Makina’nın ikinci kuşak yöneticilerinden Kenan Bebek… Hem firmanın kuruluşundan hem de Almanya-Türkiye arası kültür farklılıklarından bahsettiğimiz röportajımızda Kenan Bey ile başarıdan başarıya koşan ailede Almanya sonrası yaşananları, anılarını ve bugün geldikleri noktayı konuştuk.

Vinç, kesici takım, takım tezgahı, hidrolik-pnömatik, makinada emniyet, mekatronik derken ‘Makina ve Aksamları’ sayfamızda tüm alt sektörlerden haberlere ve teknik makalelere ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki sayımızda görüşmek üzere…


Yorumlar

Yorumunu yaz