Yatırımlar Artış Gösteriyor

Medikal, basınçlı kaplar, beyaz eşya sektörü derken fabrika alanlarını büyütme yolunda yatırımlara start veren bir diğer sektör olan küçük ev aletleri sanayini bu ay ana gündemimize alarak ‘Kapak’ konusu dahilinde inceledik. Fabrikalardaki üretim artışı ve yurt dışı ziyaretleri nedeniyle gündemleri epey yoğun olmasına rağmen fabrikalarının kapılarını bizlere açan Eksen Makina ve Royal Ev Aletleri firmalarını bizzat ziyaret ettik. Yerli makina sektörünün gelişimi için her iki firmada yerli üretimi desteklediklerini ifade ederken yakın gelecekte fabrikalarını büyütme kararı aldıklarını açıkladılar. 

Yine fabrika ziyaretlerimiz kapsamında Akyapak, Çakmak Vinç, Dirinler, Euchner, Kukamet, Netes Mühendislik ve Walter’in çözümlerine ‘Kapak’ konumuz içerisinde yer verdik. 

‘İş Gündemi’ sayfalarımıza gelecek olursak sektör devlerinin bu ayki takvimini takip etmeye devam ettik. Arçelik, Demir Döküm, Muratbey, Supsan, Danfoss, Hilti, Kardeş Elektrik gibi firmaların üst düzey yöneticilerinin açıklamalarına değinirken sektörün çatı platformu olan Makine İhracatçıları Birliği ve Akder gibi derneklerde yaşanan bayrak değişimlerini konu aldık.

Her geçen gün kendi sektöründe ilk olma yolunda açılan Ar-Ge merkezleri firmalar için büyük önem taşıyor. Bu kapsamda ST Makina Özel Araştırma Dosyası olarak ülkemizde faaliyet gösteren Ar-Ge merkezlerini de araştırmaya başladık. Serinin ilk yazı dizisinde ise İhlas Ev Aletleri, Pi Makina, Güralp Vinç, KTM ve Kastaş var.

‘Makina ve Aksamları’ bölümümüzün gündemini ise bu ay sac işleme makinalarını dolduruyor. Yaşanan tüm gelişmeleri ilk ağızdan öğrendiğimiz ‘Dosya’ konumuzda Amada, Ermaksan, Omron ve Yamazaki Mazak yer alırken; pres, kompresör, kaynak, hidrolik pnömatik, güç aktarım, tutucu, mekatronik ve endüstriyel yapıştırıcı sektörlerinde faaliyet gösteren dev markalardaki gelişmeleri sizlere aktaracağız.