Yeni Pazarlar, İhracat Ataklarını Canlandırdı

Ekonominin lokomotif sektörleri arasında yerini alan makina sanayinde bu ay çok farklı gelişmeler yaşandı... Yeni pazar keşfinde değişik ataklar gösteren sektör oyuncuları, aynı zamanda üzerindeki rehaveti bir kenara attı. İhracatımızdaki büyüme çift haneli yapısını korurken, tüm pastadaki ihracat payımız 13,6 milyar dolara yükseldi. 

Günden güne büyüyen ve gelişme gösteren sanayimizde stratejik hamleler de dikkat çekiyor. Özellikle ‘millileşme’ projeleriyle iç piyasada üreticileri heyecanlandıran savunma sanayini ‘Kapak’ konumuz dahilinde inceledik. IDEF Fuarı öncesi mikrofon uzattığımız Katmerler, Aselsan, Altınay, Hema Endüstri gibi bu konunun uzman markalarının fabrikalarını ziyaret ettik. İşimiz gücümüz fabrikalar iddiamızı koruyarak, bu alanda yapılacak alımları, yatırımları ve tercih kriterlerini ilk ağızdan öğrendik. Takım tezgahından, robota; presten güç aktarım firmalarına kadar savunma sanayinin alt yüklenicisi olan ya da olmak isteyen firmalarla sundukları çözümleri konuştuk.

Elbette savunma sanayini işlerken bu alandaki hidrolik ve pnömatik firmalarını da unutmamak gerekirdi. Yaklaşan HPKON öncesi her ne kadar yoğunlukları artsa da bizlere zaman ayırıp sektörün gidişatı hakkında Endüstri 4.0’dan kalifiye eleman problemine kadar kapsamlı bir şekilde bilgi veren firmalarımıza teşekkürlerimizi sunarız.

Bu arada unutmadan, ‘İkinci Kuşak’ sayfalarımız için ise hidrolik pnömatik sektörünün ‘Babası’ Fikret Dalkıran’ın kızı Ebru Dalkıran Pıdık’ı ziyaret ettik. Keskin zekası, espritüelliği, zarafeti ve işlerine olan ilgisiyle bizleri kendisine hayran bırakan Ebru Hanım ile çok özel ve bir o kadar da keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Bir solukta okuyacağınızdan eminim…

‘Makina ve Aksamları’, ‘Vitrin’, ‘Basın Odası’, ‘Haber’ derken oldukça kapsamlı bir sayı daha hazırladık. Artık sizleri dergimizin içeriğiyle sizi baş başa bırakıyorum. Haziran sayımızda görüşmek üzere…

Yorumlar

Yorumunu yaz