Yeni Yılda, Yeni Alanları Keşfe Çıktık

ST Makina, bu seneye yine birbirinden farklı sektör gruplarını araştırarak başladı. Basınçlı kap ve bombe sektörünün makina sanayiyle ne alakası var demeyin! Neredeyse yüzde 70, 80 oranında üretiminde sacın kullanıldığı ‘Basınçlı Kap’ alanını ‘Kapak’ konumuz dahilinde ele aldık. Bu süre zarfında tam tamına beş fabrika ziyaretimiz oldu: Baymak Makine, Erensan, Ecostar, Jenesis/Isıevi ve Karbonsan’ın üretim alanlarını tek tek gezerek makina parkurlarını inceledik. 

Kısa bir özet geçmem gerekirse Baymak’ın Endüstri 4.0’a uyumlu yatırımlar gerçekleştireceğini; Ecostar’ın talaşlı imalat hattı için yeni makina ve ERP sistemi satın almayı planladığını; Erensan’ın plazma ve silindirle beraber robot yatırımı hedeflediğini; Karbonsan’ın yeni üretim hattında tam otomasyonlu sisteme geçiş yaşadığını ve son olarak Jenesis/Isıevi’nin makina parkuruna yatırım yaptığı söylemek mümkün! Bu haberlere de bizden başka hiçbir yayından ulaşamazsınız lakin hepsi de özel haberler…

Gelecek dönemde yatırım hedeflerini konuştuğumuz yetkililerin yanı sıra söz konusu basınçlı kap sektörüne çözüm sunan firmalarla ürünleri hakkında görüştük. Akyapak, Askaynak, Çakmak Vinç, Endaş Akademi, IFS ve Vinçsan basınçlı kap alanındaki çözümlerine değindi.

Gelgelelim hepsi bu kadar da değil! Bunlara paralel ‘Makina ve Aksamları’ bölümümüzde ise Aralık ayında firmaların gündeminde yaşanan haberlere yer verirken; aynı zamanda bazı ürün ve sistemlere dair teknik makaleler yer aldı. Test ölçüm ve mekatronik sektöründe daha çok söyleşi gerçekleştirdiğimiz ST Makina’nın Ocak sayısını sizlerle baş başa bırakıyorum.