Yerli İlaç Ruhsatı Oranı Artıyor

2017’de verilen ilaç ruhsatlarının yaklaşık yüzde 80’ini yerli ilaç ruhsatı oldu. Yerlileşen ve Türkiye’de yatırım yapan firmalara ruhsat sürecinde öncelik tanınıyor. Yerelleşme çalışmalarının bir sonucu olarak 2017’de mevcut üretim tesislerine toplam 29 üretim hattı daha ilave edildi. Yapımına başlanan tesislerin toplam yatırım maliyeti 4 milyar liraya ulaştı. İlaçta yerelleşme projesi sonunda Türkiye’de üretilebileceği öngörülen miktar yaklaşık 6,1 milyar lira, şimdiye kadar yerelleşen ürün sayısı 577, karşılığı ise yaklaşık 2,85 milyar lira. Türkiye’de üretimi olan İlaç markalarının tüm dünya pazarının taleplerine ve ülkelerin ilaç sektörü yönetmeliklerine uygunluk için gerçekleştirdiği güncel yatırımlarını dergimizin Haziran sayısında kapağa taşıdık. 

Kapak konumuz kapsamında, proses kalitesi için kompleks yazılımlardan yararlanılan Recordati İlaç Çerkezköy fabrikasını ziyaret ettik. Fabrika Müdürü Orhan Savcı ile Çerkezköy fabrikasında bir araya gelerek yakın dönem yatırımlarını dijitalleşme çalışmalarını konuştuk.

İlko İlaç Fabrikasının Anadolu’da yapılan en büyük ilaç üretim yatırımı olduğunu belirten İlko İlaç Fabrika Müdürü M.Numan Haksal eşliğinde üretim tesislerinin konuğu olduk. Ziyaretimiz esnasında, gerçekleştirilen üretim teknolojisi yatırımlarının ve inovatif ürün çalışmalarının detaylarını konuşma fırsatı bulduk.

Türkiye’nin en çok yatırım yapılan sektörlerindeki lider kuruluşların yöneticilerini taşıdığımız ‘Yatırımcı’ bölümümüzün bu ayki konuğu;  Gerçekleştirilen yatırımla yıllık 76 milyon kutu üretim kapasitesine ulaştıklarını ifade eden, Biofarma İlaç İşletme Direktörü Nuri Aroğuz oldu. 

Türkiye’nin en çok yatırım yapılan sektörlerinin ve doğru çözümü oluşturmak için hedef odaklı proses otomasyonu dünyasının en önemli ürün ve sistemi dosyalarının yer aldığı, sektörünün ilk ve tek yayını 

 ST Proses Otomasyonu, Haziran sayısıyla da uzmanlaştırıyor!